Dávkovač pračky – jak jej účinně vyčistit?

Automatická pračka je součástí snad každé domácnosti. V mnoha rodinách funguje týden co týden, s malými dětmi lidé perou prakticky denně. Jde o přístroj, který pomůže vyčistit vaše oblečení. Odstraníte z oblečení a prádla nečistoty, skvrny, pachy, pot, prach a podobně. Kdo se však stará o pračku a o to, aby byla uvnitř čistá? A další věc, pečujete podobně o dávkovač pračky či buben pračky? Po nějaké době se z pračky může linout nepříjemný zápach a v dávkovači se začne usazená špína hromadit. Raději zakročte včas!

Jak často zásobník čistit?

Prodejci praček vám asi řeknou, že ideálně po každém praní. Vždy je dobré zásobník vytáhnout a přinejmenším propláchnout vodou, díky čemuž odstraníte zbytky aviváže, pracího prášku nebo rozpuštěné zbytky pracích gelů. Realita je však taková, že málokdo čistí zásobník po každém praní. Je-li zásobník znečištěný, pak je nejvyšší čas jej vyčistit. Jak na to?

Ocet a jedlá soda

Vytáhněte dávkovač podle pokynů výrobce. Následně jej opláchněte a pořádně otřete. Využijte směs octa a jedlé sody, což odstraňuje rez, zápach a další nečistoty. V této směsi nechejte dávkovač asi třicet minut. Poté opláchněte vodou a nechte vysušit.

Prášek a Savo

Do kyblíku dejte vodu, trochu prášku na bílé prádlo. Přidejte odměrku či dvě Sava a promíchejte. Do této směsi dejte celý zásobník a nechejte působit, podle míry znečištění. Ve stejném roztoku namočte hadřík a vytřete místo, kam se zasouvá zásobník na prací prášek. Nechte chvíli působit a poté vše důkladně opláchněte. Vytáhněte zásobník ze směsi, omyjte pořádně vodou a vysušte.

Ocet a kyselina citrónová

Můžete využít také ocet nebo kyselinu citronovou. Důležité je vytáhnout zásobník a vytřít i prostory v pračce, jinak budete nuceni čistit zásobník neustále. Vytvořte směs, kterou očistěte všechna místa v zásobníku a také zásobník celý. Je-li moc znečištěn, pak nechte směs chvíli působit.

Ocet a praní

Občas můžete vyzkoušet také obyčejný ocet. Ten nalijte do bubnu pračky a také do zásobníku. Poté pračku zapněte na 90 stupňů a vyperte naprázdno. Usazeniny se uvolní a vyčistíte tak nejen zásobník, ale také buben pračky.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno