Co znamenají trojúhelníkové samolepky nad sedadlem letadla?

Letadlo a létání je dnes poměrně běžná forma přepravy do vzdálenějších zemí a destinací. Stále panuje spousta otázek. Jedna za všechny je třeba to, proč se v letadle objevují podivné trojúhelníky v letadle? Mohou nějak pomoci? Označují jen sedadla? Jde o nějaký záchytný bod, který je k dispozici pro letušky a piloty? Mohou se objevit čtyři černé nebo červené trojúhelníčky nad okny, dvě na každé straně letadla. Pro vás osobně neznamenají nic, jen vyvolávají řadu otázek.

Slouží posádce a pilotům

Těchto nenápadných trojúhelníčků si obyčejně cestující nevšimnou nebo jim nevěnují dostatečnou pozornost. Když se však nad tím zamyslíte, běžně cestujícím neslouží. Jsou pomoc pro posádku a piloty. Pomáhají jim v kontrole křídel. Když například během letu musí letušky zkontrolovat křídla (problémy s klapkama, námrazou a podobně) pak nemusí složitě chodit mezi cestujícími a hledat, kam se podívat.

Právě tyto trojúhelníčky je upozorní, že z těchto oken budou mít nejlepší správný výhled na křídla. Podívají-li se z toho správného úhlu z okýnka, trojúhelníčky se spojí s hranou křídla a vytvoří jakoby pomyslnou linku. Jde tedy především o technické věci, které slouží posádce a pilotům, pro běžné cestující nemají příliš velký význam.

Ekonomická rovina

Trojúhelníčky nad sedadly mívají také ekonomickou rovinu. Není-li plně obsazeno letadlo, posadí se cestující právě zde, v úrovni křídel. Letadlo tím bude víc vyváženo a bude mít menší spotřebu paliva, než kdyby si cestující sedli někam jinam.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno