Co určitě nedělat, když jdete k lékaři? Nepít kávu a neužívat léky na nachlazení

Chystáte-li se na pravidelnou prohlídku k lékaři, pak se snažíte o to, aby vaše výsledky byly v nejnižších hodnotách. Asi týden před samotnou prohlídkou se snažíte pít jen vodu, alkohol je sprosté slovo, cvičíte, stravujete se zdravě, spousta zeleniny, ovoce, žádné cukry, káva, dortíky a podobně. Máte pocit, že těch pár dní pomůže vašemu tělu a výsledky budou ukázkové. A jakmile se vrátíte od lékaře, zabřednete do svého starého života, se svou klasickou životosprávou.

Změny, které obvykle nepomohou

Tělo se za týden nevzpamatuje, a když ano, pak ubližujete sami sobě. Není lepší zjistit, že běžná strava, kterou pravidelně jíte, má vliv na váš vysoký cholesterol, zvyšuje krevní tlak a podobně? Díky tomu budete vědět, že změna musí být trvalá, ne jen na jeden týden. Chystáte-li se na prohlídku k lékaři nebo na testy, je pár věcí, které se obecně nedoporučují dělat. Výsledky to totiž může zkreslit a to negativně.

Nepijte kávu před měřením krevního tlaku

Chystáte-li se na pravidelnou prohlídku a měření krevního tlaku, vyhněte se svému rannímu šálku kávy. Může to totiž poměrně zásadně ovlivnit výsledky. Podobně jako káva jsou na tom také jiné energetické nápoje, cola nebo třeba zelený čaj, který kofein obsahuje také. Může jej totiž uměle zvýšit. Podobně to platí také pro léky bez předpisu nebo tabákové výrobky.

Žádné jídlo s vysokým obsahem tuku

Jestliže běžně pravidelně nekonzumujete jídlo s vysokým obsahem tuku (cheesburger, smažený řízek a podobně), pak si jej odpusťte před návštěvou lékaře. Může to mít zkreslující vliv na výsledný obrázek o vašem zdraví. Pokud testy zahrnují měřené cholesterolu či jiných tuků, je nejlepší vyhnout se osm až deset hodin před testováním kaloriím. Může to zvýšit všechny výsledky, které ve skutečnosti v běžném životě tolik vysoké nemusejí být.

Pozor na léky bez předpisu

Když jste nachlazení, obyčejně neběžíte k lékaři, ale necháte si různé sirupy, kapky a léky poradit v lékárně a následně je konzumujete podle příbalového letáku. Jestliže jdete na vyšetření, pak se těchto léků raději vyvarujte. Některé z nich totiž mohou zvyšovat krevní tlak a lékař tak nebude vědět, zda jde o trvalý stav.

Nepijte alkohol

Jde zejména o test na cholesterol, protože právě alkohol může mít vliv na znepokojivé výsledky. Ideální jen nepít čtyřiadvacet hodin před testem na cholesterol. Může to totiž zvýšit triglyceridy. Je dobré se před testem na cholesterol vyvarovat kalorických potravin, sladkostí a podobně. To vše může najednou hodně zvýšit cholesterol a přitom nemusí být až tak vysoký.

Pozor na dehydrataci!

Jdete-li na testy k lékaři a součástí je test moči, není dobré být dehydratován. Pokud jdete cvičit, pak se ujistěte, že doplníte do těla tekutiny. Dehydratace totiž může velmi významně ovlivnit celkové výsledky.

Nerušte návštěvu gynekologa, máte-li periodu

Spousta žen se nad tímto určitě pozastaví. Automaticky, když se objeví menstruace, která je v souladu s pravidelnou prohlídkou, voláte sestřičce do ordinace a měníte termín. Pokud se cítíte v této chvíli opravdu hodně špatně, pak samozřejmě vyšetření přehodit můžete, nicméně z lékařského hlediska to není nic špatného, výsledky se krvácením nemění, zůstávají pořád stejné.

Před mamografem nepoužívejte deodorant

Jdete-li na mamograf, pak jste nervózní a potíte se víc, než je zdrávo. Automaticky sáhnete po antiperspirantu a deodorantu, který vás chrání před nadměrným pocením. Doporučuje se však před mamografem nepoužívat deodorant nebo antiperspirant, protože obsahuje hliník, který může mít vliv na výsledky.

Komentář

  1. Nevím zda káva zvyšuje tlak
    U mne každopádně ne.Mívám někdy extrémně nízký tlak a káva jako prostředek je neúčinná.i několik za sebou.Tak nevím?

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno