Co se stane s ženským tělem, když přestane kojit?

V České republice je při propuštění z porodnice kojeno víc než 80% novorozenců. Co se stane, když maminky přijdou domů? Ze všech stran se k budoucím a novopečeným maminkám dostává informace, že kojení je pro miminko to nejlepší. To bezesporu ano, díky mateřskému mléku získává všechny potřebné živiny. Nicméně ne vždycky to jde tak, jak si všichni představují. Některé maminky kojí jen pár měsíců, jiné se, bohužel nerozkojí vůbec. Není třeba se kvůli tomu stresovat, protože to novopečeným maminkám nesvědčí. Co se však stane s tělem ženy, když skončí s kojením?

Přestávám s kojením

Jedním z faktorů, který určuje, jak se tělo s koncem kojení vypořádá, je to, zda proběhne konec velmi rychle, nebo se o něj snažíte pomalu a postupně. Když je konec kojení příliš rychlý, ženy mohou zaznamenat velké hormonální posuny, které se mohou projevit například jako úzkosti, nebo dokonce také jako poporodní deprese.

Vaše prsa mohou měnit tvar, rozměr a vzhled, protože ňadra stále vyrábí mléko. Můžete se také setkávat se zdravotními problémy, záněty a podobně. Může to vést až k infekci prsní tkáně. Při konci kojení se neobejdete bez podpůrné podprsenky. Některé ženy také užívají léky proti bolesti.

Kdy přestat kojit?

Odborníci se shodují, že na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Je to založeno na situaci, na tom, zda je žena zdravá a podobně. Není dobré dítě odstavit jen proto, že vám to někdo poradil. Vy jste matka, vy intuitivně víte a cítíte, co je pro vaše dítě to nejlepší. S koncem kojení proto nemusíte spěchat, poslouchejte své tělo. Kojit můžete dítě, které má i dva roky.

Příběh Jany

Jana má dva chlapce a u každého z nich byl konec kojení různý. „První syn byl odstaven od kojení v osmnácti měsících a to v podstatě přes noc“ vysvětluje. „Bylo to rychlé, bylo to spontánní a nečekali nás žádné proplakané noci“ pochvaluje si Jana. „U mého druhého syna tu bylo úplně odlišné. Začali jsme postupně ukončovat kojení v jeho dvou letech a to po dobu šesti měsíců. Syn plakal, dožadoval se prsu a já jsem byla unavená, místy zoufalá, cítila jsem se jako mlékárna. Takhle to už dál nešlo“ vzpomíná na tu dobu.

Samotné kojení je proces, který má každá žena nastavený jinak. Ať už ukončíte kojení po šesti měsících nebo po roce a půl, je to na vás. Jde o velmi osobní proces, který dělejte podle vlastního úsudku a vlastní intuice. Žádné obecné rady a pravidla zde neplatí.

4 Komentáře

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno