Co se stane, když nepůjdete dlouho na velkou?

Lidské tělo funguje jako stroj. Z jídla dostává energii, výživu, a jakmile si vezme vše, co potřebuje, musí se zbytek dostat nějakým způsobem ven. Pravidelné vyprazdňování je proto velmi důležitým krokem, který je klíčem ke správnému a bezbolestnému fungování těla. Někdy se může stát, že se objeví problémy s vyprazdňováním. Nejčastěji to bývá zácpa, která umí tělo pěkně potrápit. Musíte to poté řešit buďto přírodními pomocníky nebo už různými projímadly.

47 dní nešel na velkou

Zdá se to neuvěřitelné, ale drogový dealer Lamarr Chambers v Anglii skutečně nešel 47 dní na velkou. Údajně spolkl balíček s drogami, aby se vyhnul trestnímu stíhání. To se mu samozřejmě nevyhnulo. Na policii rozhodli, že se ve vazbě výrazně omezí příjem potravy, aby balíček jednoduše vyšel ven. Bohužel čekali velmi dlouho, po 47 dnech, kdy schválně Lamarr Chambers zadržovat stolici, byl převezen do nemocnice. Tato situace je poněkud zarážející. Co to může udělat s lidským tělem, nejít tak dlouhou dobu na velkou?

Krátkodobé hledisko

Nutně potřeboval lékařskou pomoc, protože byl jeho život v ohrožení. Co se mohlo všechno stát? Lékaři důrazně nedoporučují zadržování této potřeby, protože to může mít vliv na zdravotní stav. Technicky to možné jde, do určitého bodu, ale stolice se může hromadit ve střevech, může začít tvrdnout a poté je vyprazdňování nepříjemné a bolestivé.

Vytváří se obrovský tlak na střeva a v konečníku se může objevovat bolestivý vřed. Může se také poranit jemná tkáň v oblasti konečníku, což může způsobovat při vykonávání této potřeby, trhlinky. Trhlinky se navíc nemusí dobře zahojit, mohou se časem zhoršovat. To jsou však jen krátkodobé důsledky.

Dlouhodobé hledisko

Když se tento problém opakuje, výše uvedené problémy jsou však jen drobností, ve srovnání s dlouhodobými důsledky, které to na tělo může mít. Může se trvale poškodit konečník, svěrací svaly. Konečník má určitý tvar, pokud na něj dlouhodobě tlačí stolice nebo se naopak zadržuje potřeba na velkou, může to způsobovat rozšíření břišních stěn. Dlouhodobé problémy v této oblasti proto mohou způsobovat trvalé problémy.

Následně se pacient musí učit zpevnění pánevních svalů, mít větší kontrolu nad střevy, myslet na svůj jídelníček a na to, co jíte, ideální je zařadit do stravy vlákninu, která pomáhá pohybům střev. Lidé s chronickou zácpou se potýkají s nepříjemnými bolestmi v oblasti konečníku, v břišní oblasti. Navíc, když tito lidé vykonají velkou potřebu, neuleví se jim tak, jako v jiných případech. Cítí se paradoxně ještě hůř. Pokud se objeví zácpa opakovaně, je určitě dobré začít tento problém řešit co nejdříve.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno