Co s dýní? Jaké jsou nejznámější druhy a na co se hodí?

recepty z dýně a druhy

Na světě najdete velké množství druhů dýní. Ne všechny jsou k dostání, některý druh se zásadně loupe, jiný zase ne. Občas se může objevit problém, kterou vlastně použít při vaření nebo při pečení? A z jaké dýně uděláte skvělý kompot? Některé se pěstují spíš na okrasu, ale jíst můžete takřka všechny. V dnešní době jde o velmi oblíbenou a hojně využívanou ingredienci.

Dýně jako součást jídelníčku

Dýně jsme pár let zpátky znali jen jako něco, co se v Americe vydlabává do roztodivných tvarů v rámci tamního svátku. Dnes už jí důvěrně zná spousta hospodyněk. Narazíte na ni v obchodech poměrně běžně a to hned na několik druhů. Jaké dýně můžete potkat? A na co jsou dobré? Co z nich můžete připravit?

Žaludová dýně

Svým tvarem může připomínat spíš jahodu, v Americe je oblíbená pro svou chuť, kterou spousta lidí přirovnává k oříškové. Chutná i syrová. Je krásná také jako dekorace, ale můžete jí používat v kuchyni. Skvěle se hodí jako příloha, můžete ji používat do polévek. Využití najde také ve slaných nebo sladkých jídlech.

Máslová dýně

Poznáte ji asi na první pohled, má spíše hruškovitý tvar. Předtím, než jí začnete v kuchyni používat a tepelně zpracovávat musíte ji oloupat. Najdete v ní semínka, ovšem v té malé části. K dalšímu zpracování je ideální. Na českých zahradách ji asi nenajdete, je při pěstování náročná na teplo. Skvěle se hodí do polévek, můžete jí restovat nebo péct, je skvělá také jako příloha k masům. Dává se často do nádivek a salátů. Uděláte z ní také dobrou marmeládu, kompot nebo také připravíte skvělé koláče.

Muškátová dýně

Dýně tohoto typu má po dozrání krémově béžovou a až hnědou barvu. Její dužina bývá velmi aromatická a také poměrně měkká, obsahuje dostatečné množství vody. Hodí se při vaření polévek, ale také se skvěle hodí pro přípravu kompotů. Výborná je také jako jedna z ingrediencí do orientálních a cizokrajných jídel.

Dýně Hokkaidó

Po máslové je druhá nejoblíbenější. Má krásnou oranžovou barvu, ale víc a víc se na pulty probojovává zelená varianta. Nemusí se loupat, během vaření nebo pečení slupka změkne a je stejně dobrá jako vnitřek. Připravíte z ní výbornou polévku, pyré, které se bude hodit jako příloha k masům. Je výborná na kompoty a můžete z ní péct koláče a to sladké i slané. Dýně Hokkaidó je skvělá také grilovaná s kapkou olivového oleje.

Špagetová dýně

V posledních letech si získává svou oblibu. Její tělo má dlouhý a protáhlý tvar, slupka je tuhá a žlutá. Uvnitř ní najdete dužinu, která se při tepelné úpravě změní na taková jemná vlákna, která vypadají skoro jako špagety. Spousta lidí ji využívá při dietě, protože má nízký glykemický index. Dobrá je na vaření i pečení. Stačí několikrát propíchnout a zbavit semínek vevnitř. Následně z ní vlákna nebo chcete-li, špagety můžete snadno dostat – dužina se po uvaření nebo upečení takřka rozpadá. Dále ji můžete smíchat s omáčkou na těstoviny, dát do polévky, podávat jako přílohu.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno