Co říká vaše tělo, když vás honí mlsná: Čím nevhodné potraviny nahradit?

Také vás občas honí mlsná? Máte chuť na něco sladkého nebo tučného. Je to jen chuť nebo se vám tělo snaží něco naznačit? Někdy máte opravdu velkou chuť třeba na čokoládovou tyčinku, jindy vás přepadne neodolatelná chuť na hamburger s pěkně propečenou slaninkou. Každého někdy jeho chutě překvapily nebo zaskočily. Někdy ty chutě umíte ovládnout, jindy vás pronásledují opravdu velmi dlouho. Jde jen o chuť? Nebo se vám vaše tělo snaží něco naznačit? A jak tělo a jeho chutě ošálit a nahradit sladké a tučné věci něčím zdravějším?

Naslouchejte svému tělu

Někdy vám tělo říká, na co má chuť. Čokoláda, kořeněná nebo pálivá jídla, něco slaného, sacharidy nebo také tučná jídla, fast foody a podobně. Co to všechno znamená? Proč vlastně ty chutě máte? Nechybí vám náhodou v těle něco? Může to být zvláštní, ale tělo často signalizuje právě těmito chutěmi, že něco potřebuje. Co to tedy je?

Když toužíte po čokoládě

Když toužíte po čokoládě, může vám tělo napovídat, že potřebujete hořčík. Pijete-li hodně sodu, tak fosfor v ní se váže s hořčíkem ve vaší stravě a to se pak vyplavuje z vašeho těla pryč. Podobně působí i konzumace velké míry dezertů, moučníků a sladkých potravin obsahující rafinovaný cukr. Tato častá konzumace vyplavuje hořčík z vašeho těla. Hořčík v lidském těle je potřebný pro víc než 300 chemických reakcí ve vašem těle, včetně reakcí týkajících se kardiovaskulárního zdraví nebo zdraví kostí.

Jakou náhražku zvolit?

Místo konzumace mléčné čokolády vyzkoušejte hořkou čokoládu. Obsahuje hořčík bez rafinovaného cukru. Konzumovat můžete také jiné potraviny s vysokým obsahem hořčíku, například fazole, avokádo, banány a podobně.

Když toužíte po kořeněných jídlech

Některé země mají kořeněné pokrmy ve své kuchyni zcela běžně. Jde o země typu Mexiko, Indie, Karibik a podobně. Někdo tvrdí, že je to kvůli tomu, že vás, v konečném důsledku, kořeněná jídla mohou trochu ochlazovat. Někdy je potřeba pikantní jídlo při nemoci, aby se dutiny pořádně uvolnily a zmírnila se bolest. Mohou také podpořit metabolismus.

Jakou náhražku zvolit?

Namísto fast foodů, které přinášejí pálivé pokrmy, vyzkoušejte nízkokalorické alternativy. Například taco omáčky nemívají mnoho kalorií a přeci jen do své stravy něco kořeněného získáte.

Když toužíte po soli

Často to naznačuje nerovnováhu elektrolytů. Nepijete-li dostatek vody nebo naopak máte vody až příliš mnoho, může vás tělo mást a toužit po slaných jídlech. Někdo má problém pít vodu v práci nebo ve škole, proto se nemůžete divit, že potřebujete sůl.

Jakou náhražku zvolit?

Pijte vodu! Ujistěte se, že máte tělo dostatečně hydratované a to nejen kvůli slané chuti, ale také kvůli hydrataci, funkci těla a podobně.

Když toužíte po sacharidech

Když cítíte zvýšenou chuť na sacharidy, může to být signál, že tělo potřebuje rychlý zdroj energie. Cukr v krvi může být nízký a sacharidy jsou rychlým způsobem, jak ho zvýšit.

Jako náhražku zvolit?

Rozhodně víc vlákniny, což může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi. Můžete sáhnout například po ořeších, které zvýší hladinu cukru v krvi.

Když toužíte po tučných potravinách

Tělo může v tomto případě žadonit o vápník. Aby mohlo správně fungovat, potřebuje tuky. Je důležité, aby o ně nebylo tělo připravováno. Ovšem pozor, neznamená to, že se budete ládovat tučnými a smaženými jídly.

Jakou náhražku zvolit?

Konzumujte potraviny s větším obsahem vápníku. Jde například o jogurt nebo sýr.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno