Co může způsobit nedostatek železa? Vytrvalostní sport i silná menstruace

Nedostatek železa trápí podle Světové zdravotnické organizace až 30% lidí. Je častější u žen, nevyhýbá se ani mužům. Pro správnou funkci těla je nutno, aby mělo dostatečné množství minerálních látek a prvků. U některých se tělo podílí samo na tvorbě, jiné musíte do těla dostávat s pomocí vhodných potravin. V lidském těle je nutná přítomnost železa. Jde o důležitý minerál, který se v lidském těle účastní mnoha tělesných funkcí. Například pomáhá tvorbě hemoglobinu. Jeho nedostatek má přirozeně negativní vliv na tělo a tělesné pochody. Může to končit až velmi vážnými zdravotními komplikacemi.

Když v těle chybí železo

Nedostatek železa v těle se objevuje povětšinou u žen. Nevyhýbá se však ani mužům, je není tak častý. Nedostatek železa bývá ve Spojených státech amerických jedním z nejvážnějších nutričních deficitů. Jeho nedostatek nemusíte obvykle poznat hned, příznaky nejsou tak jednoznačné. Když však nedostatek železa neodhalíte hned, může to mít vliv na spoustu věcí v lidském těle.

Nedostatek železa může postupně vést až k anémii, tedy k chudokrevnosti. Kvůli tomu dochází k nedostatečnému okysličování tkání a také dalším zdravotním problémům. Jak už bylo výše uvedeno železo je nezbytné pro tvorbu hemoglobinu. To je protein, který umí pomoci červeným krvinkám rozvádět kyslík do celého těla. Když se objeví nedostatek železa, bude trpět úplně celé tělo.

Nejlepší je prevence

Podobně jako u všech nedostatků je nejlepší zapříčinit tomu, aby vůbec vznikl. Pokud nezískáváte dostatečné množství železa z jídla, pak můžete přistoupit k doplňkům stravy. Ty pomohou a dodávají tělu přesně to, co potřebují. Ze všeho nejdřív se však snažte uzpůsobit svůj jídelníček tak, aby v něm byly potraviny s vysokým obsahem železa. Co je v takovémto případě dobré konzumovat?

Potraviny s vysokým obsahem železa

Všechny luštěniny

O nich se říká, že jsou nabité živinami. Konzumovat můžete například cizrnu, fazole, čočku, sojové boby nebo hrášek. Obsahují také kyselinu listovou, draslík, hořčík. snižují riziko infarktu myokardu, pomáhají při hubnutí.

Plody moře

Mořské plody jsou velmi chutné a také zdravé. Navíc obsahují spoustu živin, konkrétně železa. Nejvíc ho je právě v mořských mlžích jako škeble, mušle nebo v ústřicích a slávkách jedlých. Některé druhy mořských mlžů mohou obsahovat značně menší množství železa. Mořské plody navíc umí pomoci při zvyšování HDL cholesterolu v krvi.

Červené maso

V masu obecně, je spousta živin no v tom červeném je navíc také vysoké množství železa. Stogramový plátek hovězího masa obsahuje asi 2,7g železa a to je přibližně 15% doporučené denní dávky.

Špenát

Špenát je skvělou volbou, protože neobsahuje mnoho kalorií a přitom má velké množství živin. Současně je bohatý na vitamín C, který pomáhá zlepšovat vstřebávání železa ve střevě. Špenát je dále bohatý zdroj antioxidantů, zejména karotenoidů. Může mírnit zánět nebo také vznik rakoviny.

Quinoa

Neobsahuje lepek, obsahuje spoustu bílkovin, je bohatá na kyselinu listovou, hořčík, měď a samozřejmě také železo. Quinoa neboli také Merlík čilský je ideální zařadit do svého jídelníčku. Antioxidanty v něm pomáhají chránit tělo před toxiny a volnými radikály.

Játra a jiné vnitřnosti

Vnitřnosti obecně jsou bohaté na spoustu živin a je známo, že je v nich spousta železa. Nejčastěji lidé připravují játra, ledviny, mozek a srdce zvířat. Kromě železa vnitřnosti obsahují spoustu bílkovin, selenu, mědi, vitamíny B skupiny a vitamín A. V takové jedné porci hovězích jater najdete asi 6,5mg železa, což je asi 36% doporučené denní dávky.

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda je nejen dobrá a chutná, ale také zdraví prospěšná. Samozřejmě musíte dbát na množství, které zkonzumujete. Ve 28 gramech (což je zhruba jedna porce) je 3,3mg železa, což je asi 19% denní doporučené dávky. Obsahuje také spousta mědi a hořčíku. Kromě jiného hořká čokoláda a kakaový prášek obsahují spoustu antioxidantů.

Brokolice

Brokolice je zelenina, která je nabitá živinami a právě také železem. Kromě toho obsahuje velké množství kyseliny listové, vitamínu C, vlákniny a také vitamínu K. V jedné porci vařené brokolice (asi 156g) najdete 1mg železa, což je asi 6% doporučené denní dávky.

Příčiny nedostatku želena

  • Nedostatečný příjem železa ve stravě (často jde o vegany či vegetariány)
  • Kojení nebo těhotenství (v té době ženy potřebují větší množství železa)
  • Vytrvalostní sport
  • Rychlý růst u dětí
  • Silná menstruace
  • Chronická onemocnění (problémy se žaludkem nebo celiakie)
  • Užívání některých léků (antacid)
  • Časté průjmy
  • Krevní ztráty

Co může způsobovat nedostatek železa v těle?

Únava a vyčerpanost

Jde o jeden z nejčastějších příznaků, který poukazuje na nedostatek železa v lidském těle. Bohužel je tento příznak tak nejasný, že spousta lidí mu nepřikládá důležitost a mnohdy si jej nespojují s nedostatkem železa. Během tohoto deficitu se k tkáním nedostává dostatečné množství kyslíku a tělo nemá tolik energie, kolik potřebuje. Únava se může spojovat s vyčerpáním, pocity slabosti, podrážděností, problémy se soustředěním a celkové nechuti k čemukoliv. Pokud se u vás tyto symptomy objevují, je dobré navštívit lékaře a zjistit, zda trpíte nedostatkem železa.

Problémy se zadýcháváním

Zadýcháváte se při běžných činnostech, které jste jindy zvládali s přehledem? Může to být chůze do schodů, běžné cvičení a podobně. Může to být způsobeno nízkou hladinou kyslíku. V takovém případě vyzkoušejte do svého jídelníčku přidat výše uvedené potraviny a uvidíte, jak tělo zareaguje.

Syndrom neklidných nohou

Neumíte přestat pohybovat nohama? Stále se musíte nad něčím ošívat? Až 15% lidí trpí syndromem neklidných nohou vlivem nedostatku železa. Čím nižší je hladina železa, tím bývají příznaky horší.

Vypadávání vlasů

Pokud je nedostatek železa dlouhodobý, pak se může převtělit do anémie, která může mít vliv na vypadávání vlasů. Kyslík v těle podporuje pouze vitální funkce. A vlasy začnou vypadávat. Nemusíte se bát, pokud v odtoku vidíte jen několik vlasů, pak je to ještě v pořádku. Máte-li pocit, že trpíte nedostatkem železa, zaměřte se na jeho konzumaci.

Silná menstruace u žen

Jestliže mají ženy v těle nedostatek železa, pak se objevuje příliš silná menstruace. Jestliže během své periody musí ženy měnit vložky či tampony velmi často (častěji než každé dvě hodiny), pak jde o velmi silnou menstruaci a je nejlepší objednat se ke gynekologovi na prohlídku.

Snížená funkce štítné žlázy

Nedostatečné množství železa má vliv na pomalou funkci štítné žlázy a ovlivňuje také podporu metabolismu. Spousta lidí o snížené funkci štítné žlázy neví, proto jej také nijak neléčí. Pokud se objevují další příznaky (únava, přibírání na váze) pak se obraťte na lékaře.

Bušení srdce

Ve spojitosti s nedostatkem železa se může objevovat také bušení srdce. Je-li srdce nadměrně namáháno, pak může docházet k nepravidelnému srdečnímu tepu, šelestům. V tom nejhorším případě může docházet také k selhávání srdce.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno