Co může v lidském těle způsobit nedostatek vlákniny?

nedostatek vlákniny

Lidské tělo funguje jako dobrý stroj, každý orgán v těle má své funkce, na některých se podílí nepřímo. Do těla dostáváte látky, které pomáhají. Vitamíny, minerály, stopové prvky a další a další. I ty jsou důležité pro správnou funkci těla. Je-li něčeho nedostatek, pak to tělo pocítí, nefunguje tak, jak by mělo a signalizuje vám, že se s ním něco děje. A lidé mají dvě možnosti, buďto si signálů nevšimnou či je nechají plavat, nebo si jich všimnou a budou je řešit. Chybět v těle může například vláknina. Co může způsobit?

Když chybí vláknina

Ženy by měly přijmout denně 25 gramů vlákniny. Ne všechny ženy se mohou pyšnit tím, že tuto metu denně splní. Většinou to není víc jak 15 gramů vlákniny a i to je pro některé ženy moc. Jak poznat, že je vlákniny v těle dostatek? Jaké signály vám tělo začne vydávat, aby vás na problém upozornilo?

Problémy s pravidelným vyprazdňováním

Nedostatek vlákniny se může odrazit na spoustě věcí. Jednou z nich je také problém s vyprazdňováním. Nemusí to nutně být zácpa, to bývají až extrémní případy, spíše jen nepravidelná stolice. Nechodíte každý den na toaletu? Změnila se četnost během posledních dní či týdnů? A stává se stále častěji, že nejdete jeden či dokonce dva dny? Pak je možná dobré zapřemýšlet nad jídelníčkem.

Přibírání na váze

Vláknina pomáhá mírnit pocit hladu a také snižuje vstřebávání tuků a cukrů. Tím se zmenšuje příjem kalorií, což může zapříčinit přibírání na váze. Pozorujete na sobě přírůstky na váze? Jíte víc a víc? Zkuste zapřemýšlet nad svým jídelníčkem!

Častý hlad

Stává se vám, že ihned po snídani nebo po obědě, který byl vydatný, cítíte hlad? Klidně byste do sebe nasoukali ještě jednu porci? I toto může být důsledek nedostatku vlákniny. Podle některých odborníků, jestliže se do 45 minut po jídle dostaví znovu pocit hladu, může to být nedostatkem vlákniny. Je potřeba zvýšit přísun vlákniny.

Problémy s cévami

Vláknina snižuje krevní tlak, který bývá rizikem pro mnoho chorob spojených s cévami. Vláknina pomáhá také snižovat LDL cholesterol. Jeho zvýšená hladina může vést k ateroskleróze.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno