Co může o vašem zdraví říct barva či tvar stolice?

Tělo často vysílá signály, kterými naznačuje, že v něm něco není v pořádku. Snaží se nás tak varovat a přimět k léčbě. Často však tyto signály nevidíte, popřípadě ještě hůř, vidíte je, ale neděláte s tím nic, ignorujete je. Analyzovali jste někdy stolici? Jakou má barvu nebo tvar? To totiž může opravdu hodně napovědět o vašem zdraví.

Co řekne barva stolice

Klasická barva stolice je hnědá. Čas od času, vzhledem k tomu, co jíte a zda netrpíte nějakou nemocí či problémem se může barva bez zjevného důvodu změnit. Co to znamená? Je v těle vše tak, jak by mělo být? Je to důvod začít se strachovat? Přinášíme menšího průvodce, co může jaká barva vaší stolice znamenat.

Bílá barva

Bělavé, šedé nebo jílové zbarvení stolice může poukazovat na nedostatek žluči v těle. To může naznačovat problémy s játry nebo se žlučníkem. To jsou totiž orgány, které produkují a uchovávají žluč. Může to značit problémy se žlučovými cestami, žlučníkovými kameny nebo cirhózu. Bílý hlen na hnědé stolici může také poukazovat na Crohnovu chorobu.

Zelená barva

Může být způsobená konzumací stravy bohaté na chlorofyl (například špenát). Pokud jste však nekonzumovali nic, co by mělo tento účinek, pak to může znamenat, že vaše stolice prošla trávicím traktem moc rychle a nenasákla dostatek žluči.

Žlutá barva

Žlutá stolice může být známkou problémů se žlučovodem nebo se špatným vstřebáváním tuku. Jeden z dalších důvodů je například nedostatek enzymů produkovaných pankreatem, což může značit chronickou pankreatitidu, celiakii nebo cystickou fibrózu. Pozor, žlutá barva může značit také vysokou konzumaci mrkve.

Černá barva

Může se objevit vzhledem ke konzumaci některých léků (aspirin, ibuprofen a různé doplňky železa) nebo také jako varovný signál při krvácení do střev. V takovém případě ihned vyhledejte lékařskou pomoc. Častější příčina bývá, ale v tom, co jíte. Jde například o borůvky nebo lékořici a mnoho dalšího.

Červená barva

Červená barva stolice je povětšinou ovlivněna stravou, konzumací řepy, barevných nápojů, rajčat a podobně. Než začnete panikařit, přemýšlejte, co jste snědli. Ve stolici se také může objevit krev, což je alarmující v každém případě. Může se objevit anální trhlinka nebo něco vážnějšího jako například hemeroidy, ulcerózní kolitida nebo v tom horším případě dokonce rakovina.

Tvar stolice je také důležitý

Pokud si stále myslíte, že sledování stolice je nenormální, pak vás může vědecký výzkum přesvědčit. Vědci z Bristol Royal Infirmary vytvořili tabulku. V ní popisují tvar stolice, a jaký má význam pro lidské zdraví. Můžete tak díky tomu zjistit zda je vše s vaším zdravím v pořádku.

Drobná pevná stolice

Tento typ stolice vypadá jako malé oříšky a může značit, že tělo neobsahuje dostatečné množství vlákniny. Může jít o velmi závažnou zácpu a je nutno začít konzumovat víc jídel, která jsou bohatá na vlákninu. Například celozrnné těstoviny, maliny nebo čočka.

Stolice velká a hrudkovitá

Svým tvarem připomíná klobásu a může být způsobena nedostatkem vlákniny. Poukazuje to na zácpu a je nutno do svého životního stylu zahrnout příjem léků proti průjmům a nedostatek fyzické aktivity. Doporučuje se také konzumovat více zeleniny a ovoce.

Popraskaný tvar stolice

Vzhledem opět připomíná klobásu, ovšem na povrchu je popraskaný. Jde o obvyklou stolici a je to známkou toho, že tělo je v pořádku. V takovém případě je nutno jen pravidelně se pohybovat a vypít dostatečné množství vody.

Měkký a hladký tvar

Na povrchu hladká a svým vzhledem připomínající klobásu. Taková je dokonalá stolice. V takovém případě se držte všeho, co děláte doposud. Konzumujte vyváženou stravu, vyhněte se stresu a pohybujte se.

Měkké kousky s jasnými okraji

To může značit slabší průjem a může to být známka dráždivého tračníku. Zkuste konzumovat potraviny s nižším obsahem vlákniny, například banány, krekry nebo brambory.

Velmi měkké kousky

Jde o mírný průjem, který značí velké množství vlákniny ve vaší stravě. Konzumujte vařené brambory a banány, můžete zkusit podat léky proti průjmu a hlavně hodně pít, ať zabráníte dehydrataci. Pokud problémy trvají déle než dva dny, vyhledejte lékaře.

Kapalina bez pevných kusů

Silný průjem, který může značit otravu jídlem, nesnášenlivost laktózy, bakteriální infekce a podobně. Pijte dostatečné množství vody a zkuste léky bez předpisu. Jestliže problémy nezmizí za dva dny nebo cítíte bolest, pak jděte k lékaři.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno