Co možná nevíte o odporných mouchách? Žijí z tekuté stravy a vidí i za roh

Neustále bzučící mouchy jsou nejen otravným hmyzem, ale také z hygienických důvodů jsou šiřitelem mnoha chorob a nemocí. Také se čas od času stane, že moucha přiletí na váš talíř a začne vám chodit po jídle? Přirozeně se jich chcete zbavit, protože kdoví, kde všude byly předtím. Jsou známým šiřitelem chorob, znehodnocují potraviny a organismy ve zdravotnickém a farmaceutickém sektoru. Mouchy a další jim podobný hmyz může přenášet mnohem větší škálu bakterií, než jsme si původně mysleli.

Spousta bakterií a nemocí

V této oblasti se prováděla spousta studií, v jedné z nich se například zjistilo, že mouchy a mušky mohou přenášet stovky bakterií z prostředí, ve kterém žijí. Tyto bakterie tak mohou mít neblahý vliv na lidské tělo. Některé mouchy mají své tělo pokryto mikroskopickými chloupky, které jsou pro přenos pylů a bakterií ideální. Nejběžnějším mikroorganismem je Wolbachia, ta byla nalezena u více než 60% druhů hmyzu po celém světě. Mouchy mohou přenášet mikroorganismy na potraviny pomocí tří způsobů:

  • Regurgitace během krmení (regurgitace je návrat nestrávené potravy zpět do úst)
  • Vylučování během stolice
  • Kontaminace při kontaktu s inkriminovanými částmi těla

Kromě bakterií a nemocí, které mouchy mohou přenášet, jsou také velmi otravné stvoření. Snažíte se jich zbavit, a pokud se ve vašem obydlí vyskytnou, snažíte se je všemožně dostat ven? I tak může být tento druh hmyzu poměrně fascinující.

Mouchy žijí z tekuté stravy

Je to zvláštní? Je to však správně. Mouchy mají tendenci konzumovat potravu, která je založená na tekutinách a je to vlivem toho, že postrádá ústa, která jsou potřebná ke žvýkání. Místo toho jsou odkázány jen na pití.

Ochutnává nohama

Podobně jako motýli, tak i mouchy ochutnávají jídlo prostřednictvím nohou. Na jejich nohou a chodidlech se nacházejí receptory chuti a dostane-li se k jídlu, bude po něm směle pochodovat, protože tak vlastně zkouší, cože to pod sebou má. Nicméně, kromě vašeho jídla může takto zkoumat cokoliv, zvířecí výkaly, plísně, bakterie či cokoliv jiného…

Velmi časté vyprazdňování

Mouchy, jak jsme výše zmínili, konzumují tekutou stravu, z toho důvodu se jejich trávicí systém pohybuje velmi rychle. Vyprazdňují se poměrně pravidelně, hodně. De facto se vyprazdňují pokaždé, když někde přistávají. A to například na vašem jídle, talíři či sklenici…

Chodí vzhůru nohama

Pravděpodobně jste už někdy viděli mouchu, které chodila po povrchu a to i když byl vertikální nebo horizontální. Dokonce někdy chodila i hlavou dolů. Čím to je? Každá noha mouchy obsahuje takzvané Pulvilli, tedy něco jako podložky, které obsahují drobounké chloupky. Ty vytvářejí látku podobnou cukru a oleji a tato látka zajišťuje lepší přilnavost. Takže jim nečiní problém chodit hlavou vzhůru.

Vidí i za roh

To možná asi ne, nicméně jejich oči jsou složené, na rozdíl od lidí tedy vidí i to, co se děje za nimi. Vidí ve všech směrech, což jim během letu pomáhá při navigaci a současně je tato schopnost udržuje v bezpečí.

Krátký život

Mouchy obvykle nežijí nijak extra dlouho, v průměru jejich životní cyklus trvá přibližně třicet dní. I když žijí krátce, během té doby toho stihnou poměrně dost. Během svého života nakladou až pět set vajec, zajišťují si tak spoustu nové generace.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno