Co je lepší kuličkový nebo tuhý deodorant?

Pocení je velmi nepříjemné, zejména proto, že pot příliš nevoní a znesnadňuje to společenské působení, pot není žádoucí. Ač pot sám o sobě není cítit, když se na těle rozkládá a působí s ním bakterie, pak to může způsobovat nepříjemný odér. Nechcete být cítit potem, to je logické. Proto dbáte na správnou hygienu, používáte parfémy, ale především využíváte deodoranty nebo antiperspiranty. Jaký je v nich rozdíl?

Antiperspirant nebo deodorant?

Antiperspiranty pomáhají omezovat pocení, deodorant omezuje zápach, který vzniká působením bakterií a mikroorganismů. Je několik druhů těchto produktů, někomu vyhovuje víc zamezit pocení už v jeho zárodku, jiný zase dává přednost omezení zápachu. Co se deodorantů týče, existují dva základní druhy a to kuličkový neboli roll-on a tuhý deodorant. I když sáhnete po jednom nebo druhém přípravku, nikdy vás stoprocentně neochrání před pocením. Umí jej však velmi dobře snížit.

Deodorant nezabraňuje pocení, pouze se snaží neutralizovat zápach a to s pomocí antimikrobiálních látek, ty jsou přítomny v kuličkovém i tuhém deodorantu. Co se vůní týče, ty bývají přidávány. U každé jedné značky najdete produkty, které jsou bez silné vůně, popřípadě také produkty, které mají v sobě přidanou vůni. Pokud používáte parfémy, pak určitě sáhněte po neparfémované verzi. Deodoranty s vůní se nemusí snést s parfémy, takže to bude působit neplechu.

Alkohol ano či ne?

Nemyslíme tím samozřejmě, zda si dáte skleničku nebo ne. Alkohol se někdy přidává také do deodorantů, díky čemuž se lépe likvidují bakterie, které způsobují zápach. Alkohol obvykle převládá v kuličkových deodorantech, vzhledem k tomu, že jde o „mokrý“ druh deodorantu. Máte-li citlivou pokožku, pak je dobré zvážit, zda je deodorant s alkoholem dobrou volbou pro vás. Raději se mu v takovém případě vyhněte.

Bílé skvrny a žmolky

Kuličkový deodorant bude na vaší pokožce chvíli schnout, proto je lepší jej nanést chvíli předtím, než se obléknete a vyrazíte ven. Tuhé deodoranty jsou v tomto ohledu lepší, aplikujete a jdete. Nicméně tím, že jsou tuhé a bílé, mohou zanechávat na oblečení bílé stopy, což na tmavém a zejména pak černém oblečení jde hodně vidět.

Volba je zcela na vás

Jaký deodorant si tedy zvolit? Nebo sáhnout raději po antiperspirantu? Výběr bude čistě subjektivní. Někomu vyhovuje víc aplikace kuličkovým deodorantem, který na oblečení nezanechává bílé skvrny, někdo zase preferuje tuhé deodoranty, které neobsahují alkohol, a podpaží bude suché po celý den. Další skupinkou jsou ti, kteří upouští od deodorantů a raději sáhnou po antiperspirantu, který jen nezakrývá nepříjemný zápach z pocení, ale snaží se mu aktivně bránit.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno