Co je dobré pro správné praní prádla dodržovat?

Hromadu špinavého prádla zlikvidujete hravě, stačí jej dát do pračky a zapnout. Pračka už přeci pere sama, někdy i suší. Praní prádla je běžnou součástí každého z nás. Za dob našich prababiček a babiček byl tento proces poměrně složitý a dlouhý, pračky nebyly automatické, někde se využívaly také valchy. Dnes už je to velmi jednoduché, stačí jen „naházet“ oblečení do pračky, dát tam prášek, možná aviváž a zapnout. O víc se už nemusíte starat.

Správné praní

Někdy mohou být jednotlivé kousky zašedlé, prádlo zbytečně pokrčené, nevoní tak, jak by mělo nebo cokoliv dalšího. Správné praní začíná už u jeho třídění, musíte myslet na to, že bílé prádlo se pere zvlášť, což dělá každý. Barevné pak perete bokem. Když máte hodně černých kousků, pak se určitě vyplatí prát černé prádlo zvlášť. Čím podobnější barvy spolu perete, tím méně ztrácí na barevnosti.

Při praní berte v potaz také to, jaké materiály perete. Bavlněné prádlo se pere jinak, než povlečení, vlněné oblečení nebo ručníky. Vždycky se vyplatí sledovat cedulky na oblečení. Musíte zvolit správný prací prášek, vybrat si mezi práškem nebo pracím gelem a také zjistit, jaké je správné dávkování. Důležité je vybrat také správný prací program, protože i když vaše oblečení zvládne větší teploty, může se to podepsat na jeho vzhledu nebo třeba na jeho barevnosti.

Na kolik stupňů prát?

Před pár lety bylo naprosto běžné prádlo vyvářet a většinou to bylo praní „alespoň na 60 stupňů“. Dnes domácnosti disponují mnohem lepšími pračkami, také jsou účinnější a lepší prací prostředky, takže vyperete oblečení již od 40 stupňů. Teplota praní prádla se vybírá nejen podle druhu, ale také například podle míry znečištění a podle toho, jaký program zvolíte.

Barevné prádlo, košile a trička, které nejsou příliš špinavé, například propocené a podobně stačí vyprat na 30 či 40 stupňů. Prádlo neztratí svou barevnost a vypráno bude stejně dobře. Naproti tomu ložní prádlo a kapesníky se mohou prát na 60 stupňů, podobně jako ručníky, které mohou v sobě ukrývat bakterie. Když perete jemné prádlo nebo vlněné svetry, pak se vyhněte vysokým teplotám a odpusťte si konečné ždímání.

Na kolik stupňů prát ložní prádlo?

Ideální je prát alespoň na 60°C a klidně na delší program kolem 2 hodin. Potom se zničí bakterie a alergeny, což alergici opravdu ocení.

Na kolik stupňů prát ručníky?

Zde je to podobné jako u povlečení. Je dobré prát ručníky alespoň na 60°C.

Komentář

  1. Praní je jednoduchá záležitost. Když jsem byla přes tři měsíce nemocná a ležela v nemocnici, na dvě děti pral manžel. A protože to neuměl, ptal se sousedek. Ty mu neporadily. Poradil mu jeden kolega v zaměstnání: Vyper všechno na čtyřicítku, a když to bude špinavý, vyper to znovu!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno