Citronová tráva – rostlina, která dobře chutná a pomáhá

Netradiční bylinka z Asie, která má být sice podle názvu obyčejnou trávou, ale umí toho mnohem víc. Ochutit jídlo, dodat mu neotřelou chuť. Dokonce má léčivé účinky, které oceníte. Bude možno vůbec pěstovat bylinku z daleké Asie u nás? Zvládne naše podmínky? Budete se možná divit, ale zvládne. Lze ji bez větších problémů vypěstovat na zahradě nebo na balkoně. Případně si ji můžete dnes poměrně běžně koupit, jak sušenou tak čerstvou. Odkud se vzala? Jak se pěstuje a jaké účinky má pro lidské tělo?

Cizokrajná chuť v našem jídle

Možná si říkáte, že vám název citronová tráva nic moc neřekne. Správně česky se totiž nazývá voňatka citronová, ovšem pojem citronová tráva se natolik rozšířil a zlidověl, že voňatkou ji nazve skutečně málokdo. Ač má svůj původ v Asii, najdete ji také v Africe, Austrálii nebo Americe, kde se bez problémů pěstuje. Jde o vytrvalou a statnou rostlinu, která dorůstá výšky až 150 centimetrů.

Pěstujeme citronovou trávu

Ač původem z Asie, můžete ji pěstovat také v našich podmínkách. Daří se jí jak na zahradě, terase i balkoně. Nejlepší doba je pro ně od jara do podzimu. Pěstování je možno na zahradě, ale také v květináři za oknem, stačí jen nasměrovat k jihu a je hotovo. Ovšem pozor, letní horka jí úplně neprospívají, takže začne-li osychat, je potřeba stínu. Půda by měla být propustná, dostatečně ji zalévejte, ale pozor, nepřemokřete. Voda pro zálivku je nejlepší odstátá. Sáhněte po kombinovaném hnojivu, které pomůže při růstu.

Pozor na zimu, tu citronová tráva nemá ráda. Lehké mrazíky nebo trochu sněhu ještě přežije, ale před mrazivou zimu je potřeba ji chránit a pečovat o ni. Můžete začít pěstovat takzvaně od píky, tedy pořídit si semínka a následně čekat, až vám rostlina vyroste. Nejste-li zrovna přeborníky v čekání, pak použijte sazenice citronové trávy. Obojí můžete koupit v zahradnictví či obchodě s hobby potřebami.

Kde se citronová tráva používá?

Citronová tráva se používá v mnoha odvětvích, její využití je široké. Můžete ji přidat do kosmetických přípravků – používá se do parfémů, koupelových solí, je vhodná jako esence pro uklidnění. Můžete si z ní vyrobit čaj, přidávat k dochucení pokrmů, nejčastěji se využívá v asijské kuchyni, ale ozvláštní také jiné pokrmy. Pro jídlo se využívají konce rostliny, jako koření můžete využívat stonky. Vyrábí se z ní také vonné tyčinky a svíčky, které odpuzují hmyz. Můžete jí používat čerstvou nebo sušenou. Nasušit ji můžete doma, ovšem koupíte jí také již sušenou v obchodě.

Lemon grass neboli citronová tráva se používá do parfémů, koupelových solí, je vhodná jako esence pro uklidnění

Jaké má účinky?

Citronová tráva obecně má povzbuzující účinky pro lidské tělo. Podporuje koncentraci, posiluje paměť a celkově má pozitivní účinky na lidský mozek. Má skvělé antibakteriální účinky, osvěžuje organismus a celkově napomáhá k regeneraci sil. Dodává také výbornou chuť jednotlivým pokrmům, takže jej často lidé využívají pro vaření. Pozor by si měly dát těhotné ženy, protože citronová tráva obsahuje citral a myrceny, tudíž pro ně není vhodná. Kromě jiného má však mnoho dobrých a také léčivých vlastností. Jaké to jsou?

Léčivé účinky citronové trávy:

  • Pomáhá při stresu, depresi, psychické únavě
  • Má pozitivní vliv na trávení
  • Brání nadýmání či průjmu
  • Pomáhá při překyselení žaludku
  • Podporuje léčbu chřipky, horečky nebo nachlazení
  • Může být účinná také při léčbě bolesti hlavy
  • Napomáhá při léčbě astmatu
  • Má dobrý vliv na mastnou pokožku
  • Pomáhá řešit plísňové choroby
  • Může pomoci při svalových bolestech

Recept na citronový čaj:

  • 10g sušené citronové trávy
  • 6 dl vroucí vody
  • Med

Sušenou citronovou trávu dejte do hrnečku a přelijte vroucí vodou. Nechejte pět minut louhovat a poté sceďte a podávejte. Pro lepší chuť můžete přidat med. Čaj z citronové trávy se může podávat jak horký, tak chlazený.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno