Jen málokterá polévka má tolik verzí a je tolik vzývána pro svoji výbornou chuť i ozdravující účinky jako právě cibulačka. Pokrm, který vařily v různých obměnách už v dávné minulosti, jistě vyzkoušel každý z nás, a pokud ne, máte právě teď jedinečnou příležitost se tuto polévku naučit a zamilovat si ji. Že vám moc nevoní? Podívejte se tedy s námi na ty tradiční, i lehce experimentální recepty na tuto jedinečnou polévku, a můžete si být jistí, že změníte názor!
Mnoho lidí si pamatuje cibulačku ze svých školních let a jen při zvuku toho jména ohrnuje nos. Ale ta pravá cibulová polévka je skutečnou lahodou pro váš jazyk i zdraví, nezatracujte ji tedy ukvapeně. Pravá cibulačka sice vyžaduje čas a péči, výsledek ovšem stojí za to. Nejen pro polévku jako takovou, ale i z hlediska ekonomického: cibulačka se dá připravit za relativně málo peněz a dobře s ní pohostíte sebe, rodinu i přítele.
Kde se cibulačka vzala?
Svůj původ má tato polévka ve francouzské kuchyni. V její domovině ji najdeme pod názvem „Soupe á l’oignon gratinée“. Oblíbenost získala hlavně díky své jednoduchosti v ingrediencích a možnosti různé přísady kombinovat do zajímavých chutí a variací, které může cibulačka získat. Navíc, na podzim a v zimě také krásně příjemně zahřeje.
Blahodárné účinky cibule
Jak už ostatně název napovídá, hlavní přísadou cibulačky je cibule. Její ozdravné účinky jsou známé už odedávna. Využívá se jako přírodní lék a celkově nejhodnotnější je cibule v syrovém stavu. V sobě nosí látky, minerály a vitamíny, které jsou pro lidské tělo naprosto nezbytné, jako jsou vitamíny skupiny B, vitamin C a E. Z minerálů v ní pak najdeme zinek, draslík, železo, hořčík, sodík a mnoho dalších.
Jak vidíte, jedná se skutečně o „nabušenou“ potravinu. Také pozitivně působí na náš trávicí trakt – udržuje v něm zdravou mikroflóru a podporuje tak plynulé trávení i stimulaci žluče. Prostřednictvím cibulačky ji můžete nenásilně zařadit do vašeho jídelníčku a dopřát si tak všech pozitiv, které s sebou cibule přináší. Nemluvě o výrazné chuti, kterou přináší do každého jídla, v němž se vyskytuje.
Cibulačka jako od babičky
Pokud se chcete naučit hezky českou vesnickou cibulačku jako od babičky, rádi vám povíme jak! Příprava vám zabere ani ne půl hodinky, skvěle s ní pohostíte naprosto kohokoliv, a navíc pořádně zasytí!
Potřebné ingredience
- 200 – 300 g cibule
- 1 dl bílého vína
- 1,5 litru vody
- 1 lžíce moučkového cukru
- 0,3 dl kysané smetany
- 1,5 lžíce hladké mouky
- 1 – 3 kostky masoxu
- 1,5 lžíce másla
- Pečivo
- 70 g (přibližně) eidamu
Postup přípravy
- Ze všeho nejdříve vezmeme cibuli a nakrájíme ji na tenká úhledná kolečka. Posypeme ji moučkovým cukrem a necháme na másle zesklovatět.
- V dalším kroku použijeme bílé víno a cibuli jím zalijeme. Takto asi 1 až 2 minuty dusíme.
- Podušenou cibuli moukou zaprášíme, zalijeme vodou a k tomu přidáme masox. Celou směs přivedeme do varu a takto cibulačku vaříme přibližně po dobu 15 minut.
- Nyní budeme dochucovat. Koření používáme dle chuti, někdo raději víc, někdo méně. K tomu přidáme smetanu, a nakonec celého procesu odstavíme z plotny.
Pokud chceme, aby zážitek z cibulačky byl opravdu to pravé ořechové, přidáme k ní ještě pečivo, které předtím nakrájíme na kolečka a opečeme na sucho na pánvičce.
K cibulačce se tradičně může přidat i sýr, kterým ji posypeme.
Francouzská cibulačka podle Polreicha
Zdeněk Polreich se stal díky svému pořadu známou postavou českého televizního kulinářství. Svoje odborné rady propůjčil bezpočtu restaurací, a my si od něj dnes rovněž necháme poradit s tou pravou francouzskou cibulačkou.
Potřebné ingredience
- 4 ks cibule
- 1 dcl šampaňského vína
- 2 dcl drůbežího vývaru
- Tymián
- Pažitka
- Olivový olej
- Máslo
- Plátkový sýr
- Strouhaný sýr
- Bageta
Postup přípravy
- Nejprve si necháme v kastrolu rozehřát máslo a následně na něm orestujeme nakrájenou cibuli. Vše osolíme a opepříme.
- Počkáme, až se cibule začne na dno hrnce přichytávat. Jakmile se tak stane, dáme ho stranou, přikryjeme pokličkou a chvíli necháme odstát.
- Po nějaké době dáme hrnec zpátky na sporák a přidáme další ingredience: čerstvý tymián, šampaňské víno a drůbeží vývar.
- Mezitím na pánvi rozehřejeme olivový olej, nakrájíme bagetu na plátky a na oleji ji opečeme.
- Do hotové polévky přidáme plátek sýra, krutony a celé dílo ještě strouhaným sýrem posypeme. Můžeme dát také misky s cibulačkou do trouby a nechat dozlatova zapéct. Na ozdobu je možné ještě posypat nakrájenou pažitkou.
Krémová cibulačka
Méně známá, ale rozhodně neméně chutná verze tradiční cibulačky, především pro milovníky hustších polévek, které kvalitně zasytí i jako hlavní jídlo. Je výtečná i pro děti, často jim chutná mnohem více než běžná cibulačka.
Potřebné suroviny
- 6 cibulí
- 100 g slaniny (množství záleží spíše na vaší chuti)
- 0,5 kelímku smetany
- 1 bujon
- Máslo
- Jíška nebo záklechtka
- Tuk na smažení
- Olivový olej
- 1 rohlík
Postup přípravy
- Oloupeme cibuli a nakrájíme ji na středně tenká kolečka.
- Oddělíme polovinu koleček cibule. Tu dáme do hrnce, do kterého zároveň přidáme bujon, vše zalijeme vodou a následně vaříme přibližně po dobu 30 minut.
- Zbylou polovinu koleček začneme smažit na oleji. Ve chvíli, kdy kolečka začínají zlátnout, k nim přidáme slaninu, kterou jsme předtím nakrájeli na nudličku. Cibuli smažíme, dokud není zlatavě hnědá.
- Počkáme, až bude cibule v hrnci dostatečně měkká (poznáme podle toho, že se kolečka rozpadnou), a poté zahustíme, dále chvíli vaříme, a nakonec směs rozmixujeme.
- Do rozmixované polévky přijde ještě smetana a máslo. Máslo necháme rozpustit a teprve poté přidáme cibulku se smaženou slaninou.
- Jako bonus ještě necháme na pánvičce dozlatova osmahnout kolečka rohlíku, která zakápneme olivovým oleje.
Moravská cibulačka
Kdo by to byl řekl, že i Morava bude mít svůj vlastní jedinečný recept na cibulačku! Vsadili bychom se, že jej neznáte, ale určitě se nebojte si s ním obohatit váš kulinářský repertoár.
Potřebné suroviny
- 4 kusy cibule (středně velké)
- 2 dcl bílého vína
- 1 lžíce mouky
- 100 g uzené krkovice
- 800 ml zeleninového vývaru
- Pažitka
- Máslo
- Olej
Postup přípravy
- Cibuli pokrájíme a necháme ji na oleji a rozpuštěné lžíci másla do zlatohněda osmažit. Pokud by se začala připalovat, přilijeme několik lžic zeleninového vývaru.
- Následně cibuli zaprášíme lžící mouky, necháme zarestovat a vzápětí zalijeme bílým vínem.
- Jakmile se odpaří alkohol, zalijeme zbytkem zeleninového vývaru a polévku necháme vařit. Během doby vaření cibulačku občas promícháme, aby se mouka nemohla připálit.
- V mezičase nakrájíme nadrobno uzenou krkovici a na vedlejším hrnci ji osmahneme. Při servírování se krkovice nasype na vršek polévky, společně s bylinkami.
Švýcarská cibulačka
Podíváme se na zoubek i další cibulačce s původem mimo naši republiku. Tentokrát se budete oblizovat z cibulačky švýcarské!
Potřebné suroviny
- 2 kusy cibule (větší)
- 1 litr vývaru
- 70 g tvrdého sýra
- Muškátový oříšek
- Olej
- Sůl
- Pepř
Postup přípravy
- Nakrájíme cibuli na středně velké kousky a na oleji osmažíme do růžova. Vše zalijeme horkým vývarem.
- Do vývaru poté přidáme nastrouhaný muškátový oříšek, také vše osolíme a opepříme. Vaříme až do momentu, kdy je cibule měkká.
- Před podáváním nastrouháme přímo do talíře tvrdý sýr a ten následně zalijeme horkou polévkou. Podáváme společně s osmaženými topinkami.
Ať už dáváte přednost tradičnějšímu receptu na cibulačku jako od babičky, nebo se rozhodnete vyzkoušet například švýcarskou variantu, doufáme, že vás cibulačka nejen báječně zasytí, ale také příjemně pohladí po duši. Na mnoho jídel si opravíme názor až v průběhu života, když se sami chopíme vařečky, a my si troufáme tvrdit, že právě cibulačka je jedním z takových jídel. Dobrou chuť!