Před dvěma roky světovou veřejnost zasáhl virus zika a lidé se začali přirozeně bát. Je riziko i v České republice? Nyní po dvou letech už tohoto viru nejsou plné noviny. Hrozí stále riziko nákazy? Je aktuálně menší nebo už vůbec žádné? A co je vlastně tento virus zač?
Co je virus zika?
Jde o vir z rodu flaviavirů, který patří do stejné skupiny jako například žlutá horečka, západonilská horečka, horečka dengue a podobně. Název tento virus dostal z gandštiny (jazyk používající se v africké Ugandě) a v překladu znamená přerostlý. První výskyt viru se datuje do roku 1947 a objevil se v Ugandě. V roce 1954 se objevili první a také ojedinělé případy napadení člověka a to v africké Nigérii. Na západní polokouli se poprvé objevil v roce 2014. Spousta onemocnění byla zaznamenána v Brazílii, na fotbalovém mistrovství světa.
Jak se virus projevuje?
Nakažení virem zika má symptomy, které jsou podobné chřipce. Pacienta nijak neohrožují na životě. Do týdne od nakažení se projevují mírné horečky, záněty spojivek, bolesti svalů, bolesti kloubů, vyrážky, bolest hlavy. Někdy pacient ani nemusí zaregistrovat příznaky, protože mohou být velmi slabé. Trvají od dvou do sedmi dní a léčí se podobně, jako chřipka, dostatkem tekutin, klidem na lůžku, léky na bolest a snížení horečky. Prevence proti tomuto viru bohužel neexistuje, žádné účinné očkování nebo lék, který by léčit onemocnění.
Šíření viru
Virus přenáší komáří štípnutí a daří se mu zejména v tropických a subtropických oblastech Jižní Ameriky. V chladnějších oblastech se komáři, tedy přenašeči, nemnoží. Tento virus se však potvrdil například v lidském spermatu a následně bylo zaznamenáno, že se virem zika nakazil pacient, který měl kontakt s nakaženou osobou.
Je virus nebezpečný?
Onemocnění, které virus zika způsobuje, pro člověka není nebezpečný, má poměrně lehký průběh. Může však způsobit propuknutí takzvaného Guillain–Barrého syndromu. Jde o autoimunitní zánětlivé onemocnění. Obvykle postihuje periferní nervy, které se nacházejí v míše. Průběh může být dramatický, oslabené jedince může ohrozit i na životě, ale po několika dnech obvykle ustupuje. Proč se tedy tohoto viru všichni tolik bojí?
Ohrožení mohou pociťovat těhotné ženy. V období epidemie v Brazílii byl zaznamenán vyšší počet narozených dětí s mikrocefalií. Šlo o ženy, které v těhotenství prodělaly právě virus zika. Následně se tyto domněnky potvrdily. Mikrocefalie je postižení, kdy dochází ke špatnému vývoji v mozku v matčině děloze. Děti mají menší hlavičku, mozek je poškozený což vyvolává další komplikace.
Poslední informace Světové zdravotnické organizace (WHO) z února 2017 naznačují, že infekce způsobené virem zika jsou vzácné. Stále se však některé země mají na pozoru a těhotné ženy upozorňují na možná rizika při cestování do tropických a subtropických zemí.