Chrápe vám do uší? Už je na čase přestat!

Ležíte v posteli a už dvě hodiny nemůžete spát. Kdo by taky mohl, když má partner vedle vás noční šichtu na pile a „řeže dřevo“. Prostě vás otravuje chrápání. Chvíli přemýšlíte, že si půjdete lehnout do jiné místnosti, chvíli nad tím, že ho probudíte, aby už chrápat konečně přestal. Slibujete si, že následující den si koupíte špunty do uší a bude po problému. Jak se zbavit chrápání?

Chrápání řešte

Chrápání u mužů je velmi častým jevem, objevuje se zpravidla častěji u mužů, než u žen. Určitě se za něj nestyďte, není to nic špatného. Ať už máte tento problém vy nebo váš partner, je možno jej řešit. Někdo chrápe jen tehdy, když zkonzumuje větší množství alkoholu, jiný, když si lehne na záda nebo je velmi unavený. Důvod může být jakkoliv, je však dobrá zpráva, že je možno chrápací neduh léčit. Pokládáte si tedy otázku, jak se zbavit chrápání? My vám v tom poradíme!

Proč chrápete?

Ze všeho nejdřív je důležité určit, proč chrápete. Díky tomu budete přesněji vědět, jak odstranit chrápání. Můžete mít problémy s nosními průchody nebo jazykem, když chrápete i se zavřenými ústy. Otevřená ústa zase mohou nasvědčovat tomu, že máte uvolněné tkáně v krku, který je následně ucpaný. Ležíte-li na zádech a chrápete, pak můžete mít problémy s dýchacími cestami a uvolněným jazykem. Objevuje-li se chrápání bez ohledu na to, kde spíte, může to ukazovat na vážnější zdravotní problém (například spánková apnoe).

Jak efektivně vyřešit problémy s chrápáním?

Optimální prostředí pro spánek

Suchý vzduch přispívá k chrápání. Proto je nutno před spaním pořádně vyvětrat ložnici a ideální je, když také stáhnete topení. Není dobré obecně spát v přetopené místnosti. Zvlhčete také vzduch v pokoji, kupte si kvalitní zvlhčovat nebo na radiátor umístěte nádobu s vodou. Popřípadě můžete k topení pověsit vlhké prostěradlo nebo ručník.

Víc polštářů pod hlavou

Proti chrápání může fungovat víc polštářů. Jestliže je vám to příjemné a nebolí vás z toho za krkem nebo záda, pak víc polštářů může pomoci neblokovat jazykem dýchací trubici. Dýchací cesty tak zůstanou volně průchodné. Nejsou pro vás polštáře vhodné? Pak zkuste polohovací rošt, podložit matraci knihami a podobně.

Spánek na boku

Jedna z prvních rad je naučit se usínat na boku. To vám může pomoci zbavit se chrápání. Naprosto nevhodná poloha při chrápání je poloha na zádech, kdy zakláníte hlavu. Spánek na břichu zase zbytečně zatíží váš krk a krční páteř.

Vyhněte se alkoholu a lékům

Léky na spaní a alkohol působí na nervový systém. Tkáně na krku díky nim relaxují, rozšiřují se a blokují tak dýchací cesty, což vede ke chrápání. Alkohol je tedy jeden z nejčastějších příčin chrápání u mužů.

Tenisový míček

A jedna, možná úsměvná rada na závěr. Vyzkoušejte tenisový míček proti chrápání! Na zadní stranu pyžama našijte do látky tenisový míček a vždy, když se budete chtít otočit na záda, tenisový míček vám v tom zabrání. A vy budete už vždy spát na boku. Přijde vám to směšné? Možná to funguje, kdoví!

Komentář

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno