Chorobné uklízení domu: Nejste blázen, možná máte obsedantně-kompulzivní poruchu

co je to obsedantně-kompulzivní porucha

Obsedantně kompulzivní porucha je nemoc, která sužuje až 2,2 miliónů lidí, kteří touto nepříjemnou nemocí trpí. Zbláznili jste se? Nebo jste jen nemocní? To je otázka, kterou se zabývá mnohem víc lidí, než si ve skutečnosti myslíte. Obsedantní myšlenky, mučivé nutkání, to všechno může ovládnout lidský život natolik, že už pak nejsou schopní normálně uvažovat a fungovat. Vědci stále přesně nezjistili, co tuto poruchu způsobuje, ale přišli se zajímavými teoriemi.

Jaké jsou symptomy obsedantně-kompulzivní poruchy?

  • Chorobné drhnutí rukou – vše, čeho se nemocný člověk jen dotkne, může být plné bakterií a tím pádem neustále máčí ruce v umyvadle a drhne je, často až do morku kostí
  • Chorobné uklízení domu – ne kvůli návštěvě nebo pro dobrý pocit, ale kvůli OCD. Nemocný člověk dům uklízí několikrát denně, protože když bude v bytě nepořádek, ostatní se mohou něčím nakazit a budete na vině právě vy
  • Nutkavá potřeba kontrolovat dveře – jsou správně zamčeny? Zamkly jste? Během dne nebo před spaním to jdete zkontrolovat i pětkrát. A to nejen dveře doma, ale v práci, u automobilu a podobně
  • Perfekcionismus – vysoká míra neustálé kontroly může být problémem, protože ne vždycky se všechno podaří tak, jak by mělo
  • Neustálé ujišťování – dělám to správně? Má to tak být? Je to dobře? Nevěříte sami sobě, proto potřebujete stálé ujištění, že je to tak správně.
  • Vše děláte v sadě – otevřete dveře a zavřete čtyřikrát za sebou, čtyřikrát naklepete polštář, čtyřikrát klepete, prostě vše provádíte v určitém počtu, který je pro vás bezpečný a správný.
  • Dokonalý pořádek – je vše v lednici srovnané v jedné řadě, štítkem dopředu? Ve skříni máte prádlo v komíncích, možná někdy i podle barev? Jasný příznak OCD.

Rodiče vás drželi jako skleníkovou kytku

Rodiče mají vliv na chování dítěte, ovlivňují jej výchovou. Jestliže jsou děti nadmíru chránění, může to zvýšit jejich zranitelnost a tím pádem i sklony k OCD (obsedantně-kompulzivní porucha). Jestliže jsou na děti kladeny příliš vysoké nároky, které nesplňují, mají pocit selhání. To děti může už předurčit k OCD.

Špatné spánkové návyky

Nedostatek spánku nebo rovnou špatné návyky mohou mít vliv na vaši psychiku a ještě zhoršit symptomy obsedantně-kompulzivní poruchy. Dostatečný a správný spánek má lepší schopnost odolávat myšlenkám, které ovlivňují OCD. Další studie naznačila, že lidé, kteří nespí pravidelně osm hodin v noci, mohou trpět nepříjemnými myšlenkami, které mají přímý vliv na OCD.

Strach ze ztráty kontroly

Také máte strach, že nad svým životem a jednotlivými úkony nebudete mít kontrolu? Jde o jeden z charakteristických znaků obsedantně-kompulzivní poruchy. V jedné studii byli lidé informováni, že mají vysoké či nízké riziko ztráty kontroly nad svým jednáním a myšlenkami. Lidé s OCD musejí mít nad vším vliv, kontrolu. Často něco zkontrolují, poté znovu a poté ještě jednou.

Zuřivost a hněv

Hněv přímo nevyvolává OCD, ale když má někdo OCD a objevuje se u něj naštvání, stres nebo rovnou zuřivost, může to zhoršovat příznaky. Často to může vést k depresi nebo úzkost. Je nutno hledat správnou léčbu, protože vědci stále neví přesně, čím je OCD způsobováno.

Strach z viny

Intenzivní pocity strachu a strachu z viny mohou mít vliv na OCD, tedy podle výzkumu. Pro lidi s touto poruchou může být vina víc ohrožující, než pro ostatní. Každá myšlenka je impuls, který by mohl potenciálně vyvolat pocit viny. To se může setkávat s extrémním úzkostným a nutkavým chováním.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno