Chemické látky v kosmetice mohou mít negativní dopad na teenagery

kosmetika chemie

Kosmetika je běžnou součástí všech našich životů. Produkty jako zubní pasty, deodoranty a šampony se využívají denně. Každý jeden přípravek má v sobě několik chemických látek, které mají vliv na vás, vaše tělo i vaše zdraví. Jedna americká studie zkoumala, jak jsou na tom chemické látky v kosmetice směrem k dospívajícím jedincům. A ukázalo se, že to může být problém. Může toznamenat dokonce i předčasné dospívání.

Kosmetika a dospívající jedinci

V kosmetických přípravcích se objevují chemické látky – parabeny a ftaláty. Ty mohou pomoci urychlit nástup puberty u dívek. Tedy alespoň toto je výsledek americké studie. Vědci z kalifornské univerzity zkoumali, jak tyto chemické látky ovlivňují hormonální signály, zda urychlují růst a další znaky spojené s dospíváním. Vědci poukazují na to, že rychlejší nástup puberty byl zaznamenán u dívek, jejichž matky používaly v těhotenství kosmetiku s parabeny a ftaláty.

Studie byla publikována v britském odborném magazínu Human Reproduction a Kim Harley, která měla výzkum na starosti, uvedla, že studie sledovala 388 matek v těhotenství a následně narozené děti počátkem puberty. Byly nalezeny důkazy, které ukazují, že některé chemické látky, které jsou ve vysokém množství dodávány do kosmetiky, mohou mít za následek zrychlený nástup puberty. Respektive, tomuto jevu napomáhají dvě látky – diethylftalát a triklosan.

Látky, které mají vliv na rychlejší pubertu

Diethylftalát se využívá v parfémech a vůních. Triclosan je antibakteriální činidlo a objevuje se v mýdlech nebo zubních pastách. Během studie se ukázalo, že pokud ženy měly v těle vysoké množství těchto dvou látek, jejich děti – dívky, dospěly do období puberty mnohem rychleji, než ženy, které tuto látku v těle neměly v tak vysokém množství. U chlapců se toto zrychlení puberty neprojevilo. Vědci musejí provádět další výzkumy v této oblasti.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno