Chcete mít doma kreativní dítě? Poradíme, jak jej vychovat!

Společnost se dnes zaměřuje hodně na vzdělávací systém a vědomosti, přehlížejí tvořivost dětí a jejich kreativitu. Kreativita je dobrou věcí, dítě díky tomu může změnit svět, žije v podnětném prostředí. Znamená to růst, někam se posouvat, vidět věci v mnoha souvislostech. Podporuje to v člověku tvůrčí přirozenost, inspiruje k odlišnému myšlení, k rozvíjení nezávislosti. Podpora kreativity při výchově dětí může pomoci při dětském rozvoji. Vyrostou z nich sebevědomí a jedineční lidé.

Kreativita jako dovednost

Některé děti se mohou zdát kreativnější, než ty ostatní. Máte pocit, že se umí sami zabavit, neustále něco vyrábějí, tvoří a podobně. Kreativita je však dovednost, kterou se s vaší pomocí dítě může naučit a postupně jí bude rozvíjet. Jak řekl Pablo Picasso „Každé dítě je umělec, problém je zůstat umělcem, kdy vyrostou“. Nástroj kreativity je dobrým výchozím bodem pro podporu tvořivosti vašeho dítěte.

Jako hračky jim pořiďte něco, co je kreativní a co podpoří tvořivost dítěte. Může jít například o různé výtvarné potřeby, doplňovačky nebo například také sliz nebo tvarovací hmoty. Vsaďte na hry, které podpoří kreativitu dítěte. Může jít například o tvarování plastelíny, kreslení, deskové hry a podobně. Děti mají svou fantazii, proto jim pomožte v tomto ohledu a nechejte jim prostor při výrobě či kreslení čehokoliv.

Nechávejte dětem prostor

Čistota je samozřejmě půl zdraví, ale během rozvíjení dětské kreativity nehleďte na to, že máte na koberci třpytky, na podlahu dětem ukápne trocha barvy a podobně. Vaše rozhořčení a následný křik, co to jako dítě dělá, v něm může tu kreativitu potlačit a pokud se to bude dít často, mohou nabýt dojmu, že jsou nešikovné, proto se o nic nebudou raději pokoušet. Kreativitu podporuje také čtení, proto spolu s dětmi čtěte knihy, prohlížejte si je a s dětmi si o nich povídejte. Jakmile se dítě naučí číst, můžete mu kupovat knihy, které si zamiluje.

Děti potřebují prostor k růstu tvořivosti, a proto jim musí rodiče poskytnout všechno, co mohou sami prozkoumávat. Podpoříte jejich dětství, ukážete jim, že nic není nemožné, že mohou vždycky využít svou kreativitu a svou tvořivost. Tvořivost můžete podpořit také tím, že prostě děti necháte chvíli se nudit. Možná to zní zvláště, ale právě nuda může podnítit jejich tvořivost a vést ke kreativitě. Budou něco dělat sami, cvičit svou kreativitu a sebevyjádření. V dospělosti se jim to vyplatí.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno