Černá stolice – problém, který odkazuje na závažnější onemocnění

Ne nadarmo se říká, že se ve stolici odráží celkové zdraví vašeho těla. Začne-li stolice měnit barvu, je třeba zbystřit. Někdy to může být vlivem jídla či léků, ale někdy to může být signál, že s tělem není vše úplně v pořádku. Černá stolice je jedním z případů, kdy je třeba být ve střehu a případně navštívit se svými obtížemi lékaře. Černě zbarvená stolice může být způsobená stravou, léky nebo také závažnějším typem onemocnění.

Příčiny vzniku černé stolice

Než začnete plašit, v klidu si projděte, co jste v poslední době jedli. Některé potraviny totiž mohou mít vliv na barvu stolice a ta bude v důsledku konzumace potravin tmavá, až černá. Jaké potraviny mají tento vliv? Například červená řepa, ostružiny, černý rybíz, borůvky. Může se objevit také černá stolice po alkoholu, zejména pak po červeném víně nebo po některých druzích léků, někdy může jít také o předávkování léky, zejména pak léky, které ředí krev. Černá stolice po živočišném uhlí také není ničím výjimečným, podobně jako černá stolice po železu. Není to nic složitého, nemusíte ani mít obavy, po pár dnech se barva zase změní. Některé příčiny jsou však závažnějšího charakteru.

Co znamená černá stolice?

Některé případy mohou být vážnější, je proto potřeba vyhledat lékaře. Příčin černé stolice může být spousta. Lékař vás vyšetří a navrhne řešení. Na co všechno může černá stolice poukazovat?

Meléna

Jestliže je stolice černě zbarvená a k tomu ještě zapáchá a má mazlavou konzistenci, může jít o melénu, tedy krvácení do horní části trávicí trubice.

Krev ve stolici

Černá stolice může znamenat také krev ve stolici, což může mít opět několik příčin. Může jít o žaludeční vředy, nádory jícnu, nádory žaludku, jícnovým varixů a podobným nemocem.

Úrazy

Černá stolice může být také signálem vnitřního krvácení v těle následkem nějakého úrazu či jiné nehody. Černá stolice může vznikat také vlivem krvácení z dutiny ústní, například po vytržení zubu nebo silného kousnutí do jazyka. Může jít například také o krev po odstranění nosních a krčních mandlí.

U koho se může objevit černá stolice?

Může se objevit opravdu u kohokoliv, u žen i mužů. Černá stolice v těhotenství souvisí se zvýšenou konzumací vitamínů, které mohou mít vliv na barvu stolice. Podobně je tomu také v období po porodu. Tělo prošlo velkým procesem, někdy konzumujete vitamíny a léky. Proto se může objevit černá stolice po porodu. Pokud však neberete vitamíny ani jste nekonzumovala barvicí potraviny, je nutno navštívit lékaře.

Jak je to u dětí?

Černá stolice se může objevit také u dětí i u kojenců. Dochází k ní nejčastěji při zácpě. V takovou chvíli je důležité řešit zácpu, soustředit se na správný jídelníček, případně navštívit pediatra. Černá stolice u miminka bývá po porodu, protože střeva jsou naplněna smolkou, což je tmavá až do zelená zbarvená lepkavá hmota. Ve většině případů se vylučuje během prvních čtyřiadvaceti hodin po porodu. Postupně stolice u miminek hnědne. Cerna stolice po porodu není ničím výjimečným jak u maminek, tak u miminek. Je nutno na ni dávat pozor a pokud by to trvalo déle jít neprodleně k lékaři.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno