Býk: charakteristika znamení

Síla, víra, vytrvalost – poznejte znamení Býka

Podoba velikánského těžkopádného býka, který stojí pevně zabořenýma nohama v zemi a s grácií se pase na pastvě, kde všechno zná a má to jisté, není od znamení Býka zas tolik odlišná. Lidé narození v tomto znamení zvěrokruhu jsou zdrženliví a přemýšlející, umí být ale stejně tvrdohlaví, a jako zvíře v jejich znaku si pořádně dupnout.

Pár základních býčích dat

Do znamení Býků spadají všichni narození na jaře, od 21. dubna do 21. května. Znamení Býk je zemité, býčím živlem je tedy Země. Planetou Býků je Venuše, která nám sama napovídá, stejně jako barvy Býka růžová a žlutá, že býčí povaha je spíše ženská. Dnem Býka vychází těsně před víkendem na pátek a opačným znamením k Býkům jsou Štíři. Pokud plánujete někomu ze svých blízkých darovat dárek v podobě některého z kamenů, které horoskop Býkovi nadělil, vybírejte z optimistické palety barev smaragdu, citrínu, růženínu, jantaru, turmalínu a topasu a modrého safíru.

Temperament býka

Hlavně hodně přemýšlet

Lidé ve znamení Býka mají několik nejtypičtějších osobnostních rysů, podle kterých Býka nemůžete přehlédnout. Horoskop Býka předurčuje být dříčem se srdcem na pravém místě, ale také váhajícím a umanutým zatvrzelcem. Býk má velký smysl pro pragmatičnost, uvažuje reálně a zajímá se o budoucnost, rád plánuje. Kvůli nezkrotné touze vlastnit se středobodem jeho života může velmi snadno stát práce, ve které dělá všechno, co je v jeho silách, ale nijak zásadně se neprojevuje, nesklouzává do sporů, které bytostně nenávidí. Mnohem raději drží pusu a krok. Býci velmi tíhnou k tradicím a hodnotám, jejich vnímání například rodinných vztahů rozhodně není rovnocenné.

Pohled na život na jedničku

Jejich charakter je čestný, opředený laskavostí i smyslem pro humor. Horoskop Býka podaroval velmi dobrým sebeovládáním, které jej nutí si každý krok předem dobře promyslet a až poté konat. Mají paměť jako slon, což je pro Býky velmi užitečné. Díky praktičnosti, reálnému pohledu na život a nepřehnané sebedůvěře dokáží umně plánovat budoucnost, dobře hospodaří s financemi a dokážou se sami vlastními silami a bez cizí pomoci vypracovat velmi vysoko ve společenských třídách.

Jmění, hlavně to jmění

S tím souvisí i vášeň, kterou horoskop Býkovi připoutal k osobnosti, a tou je majetek. Luxus, krásné věci, drahé dárky, okázalé večeře v drahých podnicích, tím si získáte Býkovo srdce. Býci mají velmi dobrý vkus, estetické cítění a rádi se obklopují věcmi, které považují za výjimečné, což se odráží zejména na jejich autech a dekoracích v bytě. Ne tak úplně pozitivním aspektem této vlastnosti je sklon k hromadění věcí, ke kterým si Býci samozřejmě tvoří citové pouto. Zbavovat se jejich majetku proto nepřipadá v úvahu.

Takže jaká je zejména býčí povaha?

 • Důsledná
 • Trpělivá
 • Zarputilá
 • Stálá
 • Dobrotivá

Býčkem od malička

Rodiče moc nezešedivý

Děti narozené ve znamení Býka jsou obvykle trochu plaché, hodné a nezlobivé povahy, dokud mají všechno, po čem touží a co potřebují. Mají rádi lidi, kteří jsou na ně milí – těm laskavost ochotně oplácí a tváří se mile též, což ostatně tak trochu platí na dětskou populaci obecně. Malí Býčci mohou být také vybíraví na jídlo, protože mají touhu po dobrých věcech danou už od narození – vztekání se nad nedojedeným talířem, který Býkovi nechutná, tedy nemůže nikoho překvapit.

Vztekat se ovšem nemají děti ve znamení Býka příliš ve zvyku. Pokud se jim něco nelíbí, případně vám něco nechtějí říct, zafunguje jejich nezničitelná tvrdohlavost a zaseknou se natolik, že už z nich nedostanete ani vlastní jméno. Na podobnosti s tvrdohlavostí, se kterou se býčci zvířata už od mládí odmítají podrobit, je vlastně postaven celý horoskop Býka.

Býk rodič

Rozvaha, podpora a pevná večerka

Jak už bylo zmíněno, Býci nenávidí konflikty a nepouštějí se do sporů, dokud jim u hlavy nikdo nedrží zbraň. Což je dobře pro jejich děti – nevyhledávají totiž hádky ani z pozice rodiče. Děti obvykle vedou výchovou plnou fungujících pravidel, ve svých rozhodnutích se neukvapují a snaží se dětem v životě maximálně pomáhat. Hlavními atributy, se kterými pracují, jsou pravidelnost, kázeň a zásady. Matka ve znamení Býka je pečující, zodpovědnou a starostlivou ženou, která se o děti vzorně stará a je pro ně spolehlivým vzorem i kamarádkou.

Pro svou vlastní povahu mohou ale trpět nedostatkem empatie, což dítě samozřejmě vycítí. Stejně tak mají problém s přílišným dáváním lásky najevo, neboť Býci jsou v tomto ohledu trochu jako by se za své pocity styděli. Děti ovšem jejich lásku cítí z gest a podpory, kterou jim rodiče poskytují.

Býci v práci

Pokud s Býkem spolupracujete, jistě už víte, že s ním není úplně snadné vyjít, anebo aspoň vypozorovat, co si myslí. Býk na své práci dře jako kůň, má optimistický a přitom reálný postoj, který ocení každý pracovní kolektiv. Vlastní horoskop Býkovi říká, že pokud je za svou práci dobře odměněn, má do ní vložit veškerou energii.

Tím, že Býk obvykle působí dojmem klidného člověka, je o to děsivější, pokud se rozzlobí. Jakmile je ale mrzutý, vyplatí se hodit zpátečku a chodit okolo něj po špičkách, Býk totiž nepatří mezi nejlepší vyjednavače, pokud nemá dobrou náladu. Stejně tak nemoudré je skákat Býkovi do řeči či měnit téma hovoru, pokud se vám chce s něčím svěřit. Býk je citlivý na neúctu k jeho projevu.

Nenaslouchající nadřízený, zakřiknutý podřízený

Šéf ve znamení Býka není vysněným vedoucím pro každého. Svá rozhodnutí váží velmi pečlivě, někdy dokonce tak moc, že budí dojem, jako by se rozhodnout neuměl vůbec, anebo si nebyl jistý, co chce. Jeho rozvážnost souvisí s pevnými zásadami, kterých se drží a odmítá z nich slevit. Horoskop Býka je ovládán silnou motivací a touhu vypracovat se výš a motivovat k tomu i ostatní. Býk příliš nerozdává chvály, protože nemá rád projevování emocí, které mu ostatně příliš nejde.

V podřízené pozici je vděčným pracovníkem, který udělá maximum, aby byla práce kvalitně odvedená. Vzhledem k jeho odporu se vyjadřovat proti někomu, se může zdát, že si své místo na podřadnější pozici vychutnává. Dokud není stoprocentně přesvědčen, že má jeho námitka smysl, neozve se a nebude si stěžovat.

S kým do byznysu?

Pokud plánujete zakládat podnik nebo spolupracovat s někým ve znamení Býka, máte výhodu, patříte-li mezi znamení Panny, Berana, Býka, Vah, Blíženců, Lva, nebo Štíra, pak je vám horoskop Býka nakloněn. Povahy těchto znamení jsou oproti přízemnosti Býka trochu vzletnější a skvěle se tak při práci společně doplňují.

Vztah s Býkem – hlavně na jistotu

Býk muž, který je rafinovaný svůdník a vytrvalý nápadník, očaroval nejedné ženě, zatímco za Býkem ženou, která je opravdová dáma s přirozenou grácií, se otočí kdejaké pánské oči. Toto znamení je povahově stálé a uznává tradice, proto horoskop Býka přímo předurčuje do rodinného života, kde bude spokojený, na rozdíl od mnoha jiných znamení, které poklidného ničím nerušeného vztahu zkrátka nejsou schopny. Ovšem to neznamená, že svedením partnera ve znamení Býka máte vyhráno – má chyby jako každý jiný.

S jakými negativy budete pravděpodobně u Býka bojovat?

 • Předsudky
 • Netolerance k ostatním
 • Workoholismus
 • Nenávist ke změnám
 • Tvrdohlavost
 • Sklon nechávat se od ostatních vydržovat

Pokud se zakoukáváte do protějšku ve znamení Býka, měli byste se zamyslet, zda s jejich věčným zvažováním a postáváním v koutě máte na to Býka ukočírovat. Pokud patříte mezi některé z následujících znamení, budete se k Býkovi hodit – nejvhodnějšími kandidáty jsou lidé ve znamení Berana, Raka, Střelce, Kozoroha, Štíra a Vodnáře.

Býk muž

Rozvážný a váhavý

Muži narození ve znamení Býka jsou patřičně hrdí na svůj úspěšný sexuální život, který jim zajišťuje jejich dobrá výkonnost. Když se pro konkrétní partnerku jednou rozhodnou (což může nějakou dobu trvat), stávají se vytrvalými a nezlomnými, stojí přítelkyni po boku v dobrém i zlém. Věrní zůstávají, pokud naplňujete bez výjimky jejich potřeby. Ovšem pozor, tradiční partnerské role jsou jim svaté a na jejich rozdělení a dodržování si Býci velmi zakládají.

Tradiční manžel

V manželství se moc rádi nechají opečovávat a zahrnovat komplimenty, ať už se jedná o pochvalu vzhledu, pracovního výkonu, či umytého auta – Býci milují být chváleni. Milují (a od ženy očekávají) vyváření dobrého jídla. Jakmile je Býk muž hladový, je to s ním k nevydržení, proto se partnerce nevyplatí tuto oblast podceňovat. S ohledem na silný pocit zodpovědnosti, který pociťuje, káže horoskop Býkovi myslet na svoji finanční budoucnost a být spolehlivým plátcem účtů. Velmi se snaží zajistit pro sebe i svou rodinu po materiální stránce bezstarostný život plný komfortu. Na své možnosti se dívají reálným pohledem, takže se žena nemusí bát, že by ji muž zrovna tohoto znamení horoskopu přivedl do dluhů.

Hlavně žádné drama

Co může partnerku znepokojovat je fakt, že muž ve znamení Býka nikdy neriskují, přestože by z takového rozhodnutí mohli profitovat. Jakmile má Býk muž rodinu jistou, přestává se pouštět do jakýchkoli spontánních akcí a dobrodružství, plně se věnuje práci a o své místo s nikým příliš nesoupeří. Stejně tak nebude Býk nikdy nadšeným příznivcem emotivních vyjádření a silných horoucích citů, které by měl dávat expresivně najevo. Pokud se okolo něj něco takového bude dít, začne nervóznět, protože je ve vztahu zpravidla ten, kdo se drží pozadu a více u země, neslibuje nereálné, netráví čas vymýšlením nesplnitelných slibů a nemá takové řeči ve svém okolí rád. Pokud bude mít pocit, že jsou do něčeho takového tlačen, možná ze vztahu pomalými krůčky vycouvá.

Noblesní, ale tvrdohlavá býčí žena

Krása ve všech podobách

Ženám narozeným ve znamení Býka je dána do vínku noblesa a velký rozhled. Býk žena obdivuje umění, miluje koncerty a zpěv, nepohrdne dobrým jídlem a má vytříbený vkus v módě. Na svém stylu si zakládá a obléká se vhodně a vybraně ke každé události. Díky těmto vlastnostem má i dobrý vkus na partnery a nebude zvažovat do vztahu jen tak někoho. Horoskop Býka napovídá, že kvůli zálibě v luxusu se do užšího výběru se mohou dostat zejména prominenti a lidé z vyšších příček společenského žebříčku. Býk žena totiž velmi dbá na prvním dojmu a vnějším vzhledu. Taková žena bude pravděpodobně lovit v ohnivých znameních, jako je Beran nebo Lev, jejichž povahy v některých ohledech rozvíří její nehybné postoje.

Manželství není přítěž

Býk žena působí na pohled velmi důstojně, má své zásady, miluje fyzické požitky a veškerý kontakt vnímá všemi smysly.  Nejvíce si lebedí v pohodlném vztahu, kde je středem veškerého dění, od partnera očekává pozornost a obdiv. Není příznivkyní milostných dobrodružství, ke spokojenosti potřebuje stabilitu a zázemí. Jakmile býčí žena dojde k závěru, že partner není dostatečně spolehlivý a neumí nést zodpovědnost za svá rozhodnutí, vytočí se a s býčí zarputilostí odmítá spolupracovat.

…Pokud budou dárečky!

Stinnou stránkou osobnosti ženy ve znamení Býka je marnivost. Žena tohoto znamení se dá snadno koupit dárečky a zahrnováním luxusem.  Můžete se ovšem setkat i se ženami, které v tomto ohledu ignorují horoskop Býka a potřebný luxus nenachází v dárcích a jejich shromažďování, ale třeba v cestování, kde vstřebávají zážitky uspokojující jejich touhu po kráse.

Předem může být přesvědčená o spoustě věcech a trvat na spoustě pravidlech, ze kterých paličatě odmítá slevit, přestože nejsou pro vztah ani život nijak zásadní. Je těžké ji přesvědčit o opaku. Býk žena také bojuje s předsudky. Odmítá se dostat do jakékoliv riskantní situace, kde by si sebou mohla být nejistá, což může její milostný život významně ovlivňovat.

 

6 Komentáře

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno