Bolest v kříži se nevyhýbá nikomu, ať jste mladí nebo starší

proč mě bolí v kříži

Nepříjemná bolest, která se objevuje v oblasti kříže. Podle statistik jí někdy trpěl či aktuálně trpí každý druhý člověk. Na bolest zad si lidé stěžují snad odnepaměti. Kdysi to bylo způsobeno nepřiměřenými pracovními výkony, lidé často pracovali celý den na poli a obvykle v sehnuté nebo shrbené poloze. Dnes už tolik populace na poli nepracuje, ale sedí povětšinou u počítačů, které bývají hlavní náplní jejich práce. Pro tělo tedy možná úleva, myslíte si, ale i taková práce má svá úskalí. A jedním z nich je právě bolest zad. Bohužel jí dnes trpí stále víc a víc mladých lidí.

Civilizační onemocnění

Podle statistik trpí bolesti v kříži nebo páteře obecně bezmála každý druhý člověk. A bohužel se věk všech, kteří bolestmi trpí, rapidně snižuje. Dříve byla bolest zad doménou starších lidí, dnes je tomu bohužel jinak. Není výjimkou, že bolest v kříži cítí pravidelně lidé, kteří překročili třicátý nebo pětatřicátý rok věku. A to je poměrně hodně alarmující zjištění.

Nejde o příznak stárnutí, jak to mnozí mohou vnímat, ale bolest v kříži je civilizační onemocnění, podobně jako například obezita, hypertenze, infarkt, zácpa, rakovina a mnoho dalších. Bolest v kříži však ne každý považuje za nemoc, proto se často neřeší a neléčí. Když však bolí záda dlouhodobě, může to mít vliv až na omezení pohyblivosti páteře. A to už je velmi vážné onemocnění.

Příčiny bolestí v kříži

Bolest v kříži se objevuje kvůli nedostatečné pohybové aktivitě a sedavého způsobu života. Nejčastěji toto degenerativní onemocnění začíná v oblasti meziobratlových plotének. Postupně, pokud se nijak neléčí, se objevuje také do dalších částí páteře. V lidském těle potřebuje každá část svou správnou výživu, podobně je to také u této oblasti. Nemyslíme výživu v podobě jídla či jakýchkoliv jiných látek. Zde pomáhá jedině pohyb.

Když je nedostatečný nebo takřka žádný jádro ztrácí svou pružnost a postupem času kostnatí. A co to má za následek? Omezení pohybu, popřípadě vás pohyb velmi bolí. Postupně se bolest zvyšuje a sílí, pohyblivost je menší a menší. Tento problém může doprovázet například špatné držení těla, bolesti a menší fyzická aktivita. Pokud se to děje i vám a bolest v kříži stále sílí a sílí je nutno zakročit a začít tento problém řešit. Dřív, než bude pozdě!

Co může způsobovat bolesti v kříži?

Bolesti v kříži mohou být způsobeny mnoha příznaky. Jak už jsme výše uvedli jedním z nejčastějších problémů je nedostatečná míra pohybu, problémy s držením těla nebo například také sedavý způsob zaměstnání. Jaké příčiny mohou způsobovat bolesti zad obecně, zejména pak bolesti v kříži?

 • Sedavý způsob zaměstnání
 • Nedostatečná míra pohybu
 • Špatné držení těla
 • Dlouhodobé stání v jedné pozici
 • Nadmíra ležení
 • Neúměrné zatěžování páteře
 • Stres či stresové situace

Nejlepší je vsadit na prevenci

Jak už to tak bývá u všech nemocí je vždycky nejlepší léčbou prevence. Pokud vás ještě nebolí v kříži, pak je nutná prevence. Ideální je dostatečné množství pohybu. To je alfa a omega celé bolesti zad či bolesti v kříži. Pravidelně se proto pohybujte a myslete také na to, jaký pohyb děláte. Ideální je takový, do kterého se zapojují všechny svaly vašeho těla. Chcete-li odstraňovat bolesti v kříži, pak se soustřeďte na oblast dolních končetin, břicha a také na zádové svalstvo.

Zádové svalstvo také nezatěžujte zbytečně těžkými břemeny. Myslete na bolest zad v každém ohledu, například při sezení u počítače nebo jen u jídelního stolu. Všichni, kteří pracují každý den na počítači, jsou velmi ohroženou skupinou. Základem je správná židle, která má nastavitelnou výšku. Ta by měla být v takové výšce, aby člověk dosáhl na používané věci na stole. Předloktí musí být ve vodorovné poloze. Kvalitní opěrka musí poskytnout zádům dostatečnou oporu.

Sedíte-li za počítačem opravdu celý den a objevuje se bolest v kříži, pak je dobré si udělat přestávku. V ní záda pořádně protáhněte a následně změňte polohu při sezení. Důležitou prevencí je také zdravý a kvalitní spánek, který si zajistíte na správné a kvalitní matraci. Pozor na spoustu polštářů pod hlavou, vše musí jít ruku v ruce, aby byla páteř během spánku v tom správném postavení.

Kdo je nejvíc ohrožen?

 • Lidé, kteří nemají dostatečné množství pohybu
 • Lidé pracující převážně vsedě
 • Lidé s nadváhou
 • Mladé maminky, které zatěžují páteř silně
 • Ženy v domácnosti
 • Ženy, které nosí pravidelně velmi těžké kabelky, tašky nebo chodí na vysokých podpatcích

Léčba bolesti v kříži

Když jsou bolesti opravdu hodně silné, intenzivní a trápí vás den co den, pak se pravděpodobně návštěvě lékaře nevyhnete. Když se bolest v kříži objevila před nějakou dobou, není silná a častá, máte ještě šanci s tímto problémem něco udělat. Nesmíte to však podcenit. Vyzkoušejte následující tipy!

Hlídejte si váhu

Riziko bolesti v kříži se objevuje zejména u jedinců s nadváhou. Pokud jí trpíte i vy pak omezte příjem jednoduchých sacharidů, tučných jídel, smažených jídel a podobně. Začněte konzumovat víc zeleniny a ovoce, zkrátka zdravý životní styl. Do něj samozřejmě patří také pohyb.

Zvedejte břemena jinak

Musíte-li zvedat těžká břemena, pak se nepředklánějte, ale vyzkoušejte jiný způsob. Ze všeho nejdřív se pokrčte v kolenou a kyčlích. Teprve pak se mírně předkloňte a dané břemeno pomalu zvedněte.

Dbejte na dostatek pohybu

A v tomto případě je to klíčové! Začněte svaly a vlastně celé tělo zpevňovat a protahovat. Na protažení zad existují speciální cviky, ale nic nezkazíte tím, když budete pravidelně chodit, cvičit doma, jezdit na kole a podobně. Ideální možností je například ráno, po probuzení se pořádně protáhnout. Osvojte si pár cviků, které budete provádět během celého dne, v pauze na oběd nebo ve chvíli, kdy vás budou bolet záda.

Vyhýbejte se předklánění

A to nejen ve chvíli, kdy zvedáte těžší břemena, ale také například při praní, úklidu nebo vysávání, kdy se často předkláníte. Vyzkoušejte různé nástavce, stěrky, mopy na dlouhé tyči a podobně.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno