Bílé zuby jako z filmu: U zubaře nebo podomácku?

Krásné zářivé úsměvy se na nás zubí z billboardů, televize, časopisů i z letáku v čekárně u zubaře. Všichni toužíme mít jasně bílé zuby, náš životní styl, strava a nedostatečná zubní hygiena nám tento cíl ale nemusí ulehčovat. Jak bělit své zuby, aniž byste museli utratit desetitisíce v ordinaci u svého dentisty?

Bělení zubů doma dnes patří mezi běžné kosmetické záležitosti a spousta lidí jej podstupuje opakovaně, protože je pro ně krásný úsměv natolik důležitý. Některé své známé tak slyšíte vyprávět, jak byli se zuby znovu u zubaře, zatímco jiní doma po večerech sedí s bělícími páskami, případně kuchtí svůj domácí osvědčený recept, jak vrátit chrupu přirozenou záři. Bělení zubů doma se stává čím dál populárnější. Jaké tedy máte možnosti?

Jak si zuby vybělit?

V ordinaci a hned

Pokud se nechcete sami trápit s procesem bělení a rádi byste měli zuby hotové hned a nebojíte se si připlatit, pak je návštěva lékaře tou správnou volbou pro vás. Během jednoho nebo několika opakovaných sezení vám zubař může zuby odborně vybělit a vy se po 30 minutách až hodině budete těšit ze zářivého úsměvu. Jde sice o dražší záležitost, ovšem s vaším nulovým úsilím.

Čemu se vyhněte, je bělení zubů v kosmetických salonech, které sice tuto službu nabízí, ale často zde chybí proškolený personál.

Z pohodlí domova třeba přes noc

Gelové pásky s bělícími krémy se dají volně koupit a můžete si je nasadit třeba na noc, aby se vám zuby vybělily během doby, kdy spíte a nemusíte se o nic starat – bělení zubů doma už nemůže být snazší! Jediným úskalím těchto metod je absence dohledu odborníka, který by vás zarazil ve chvíli, kdy byste bělení přeháněli, nebo si příliš silným krémem mohli poleptat dásně a jiné měkké tkáně – přemíra styku s těmito látkami může na dásních vyvolat puchýře a bolesti.

Podomácku pomocí receptů

Pokud se na to cítíte a máte čas a chuť se svému úsměvu věnovat, existuje spousta domácích receptů, jak si ke sněhové bělobě můžete dopomoci sami. Bělení zubů doma není nic těžkého, ani není potřeba žádná zvláštní příprava. Které z receptů použít?

  • Jedlá soda

Jedlá soda při tření o zuby reaguje se zubním kamenem, který rozpouští, a zároveň hubí bakterie a vylepšuje dech. Při agresivním tření o zuby může ovšem poničit sklovinu. Můžete si do ní jemně namočit kartáček a pomalu bez tlačení zuby přečistit, případně si sodu přimíchat do zubní pasty, kde neucítíte její chuť. Tato kúra se dá doma opakovat dvakrát do roka po dobu jednoho měsíce. Pokud se ale nechcete trápit tak dlouho, můžete si vyrobit „pastu“ ze sody, špetky soli a půl lžičky octa, kterou si můžete potřít zuby a po chvíli smýt.

  • Jahody

Bělení zubů doma během konzumace oblíbeného ovoce? Ano! Rozmačkané jahody nanesené v silné vrstvě na zuby mohou s bělením pomoci, ovšem pokud budete tuto metodu aplikovat častěji než jednou za dva týdny, může vám kyselina v jahodách naleptat sklovinu stejně, jako to dělají jiné druhy ovoce běžně. Proto buďte opatrní a nechávejte mezi procedurami dostatečné rozestupy.

Mlsat a zároveň bělit? Ano, jde to.
  • Bylinky

Máte-li blízko k čisté přírodě, můžete žvýkat lístky bylinek, které vás plaku a bakterií zbaví. Patří mezi ne šalvěj, máta a bazalka, které si můžete vypěstovat sami za oknem v truhlíku. Stačí si snítku utrhnout ráno při cestě do práce – bělení zubů doma vás tak nebude stát žádný čas a navíc vám zaručí dokonale svěží dech!

  • Hřebíček

Možná nenápadným pomocníkem může být hřebíček, ovšem tady je na bělení zubů nutná příprava. Hřebíček vhodíte do skleničky s olivovým olejem a necháte týden louhovat. Poté stačí pár kapek přidat rovnou do zubní pasty a domácí maska na zuby je hotová.

  • Kokosový olej

Tento produkt zažívá v poslední době neuvěřitelný boom a dá se s ním dělat všechno od potírání ranek v kůži až po smažení řízků. I na bělení zubů doma je ideální. Stačí si s ním jednou za čas vyčistit zuby místo pasty a hned budete mít zářivé perličky.

Čemu se vyhnout?

Můžete se dočíst o zaručených babských receptech, jak kloktat čistý ocet, potírat zuby polovinou citronu, anebo dokonce o čistění zubů popelem. Tyto způsoby bělení zubů doma nepatří mezi ty zrovna nejvhodnější. Všechny tyto jistě dobře míněné rady jsou doslova sebevraždou pro vaši sklovinu, kterou buďto vyleptají kyselostí (citron), anebo na povrchu natolik sedřou, že sice působí krásným vyleštěným dojmem, ale mění se v křehoučkou skořápku velmi náchylnou na kazy nebo jiné problémy. Než se tedy nadšeně pustíte do experimentování, rozmyslete si, zda vám krátkodobý efekt stojí za tolik komplikací, které z něj budou plynout.

Kdy ne?

Trpíte-li zánětem dásní, neléčenou paradentózou, nebo citlivými zubními krčky, raději se bělení zubů doma vyhněte a raději se o něm poraďte se svým zubařem. Bělení by totiž mohlo zhoršit váš stav a vyvolat bolesti, případně by nemělo velkého efektu a po vyléčení vašich problémů by se stejně muselo opakovat.

Stejně tak není vhodné zuby bělení zubů doma v době těhotenství nebo kojení pro případ alergie.

Děti do 13 až 15 let by si zuby neměli bělit z důvodu rizika podráždění zubní dřeně. Silným kuřákům se bělení nedoporučuje kvůli nemožnosti udržet dlouhodobý účinek.

Co škodí?

Pokud mají vaše zuby nažloutlý nebo tmavý nádech, vypovídá to nejen o zanedbané zubní hygieně, ale také o vašem jídelníčku, který bělobě na sklovině očividně příliš nepřeje. Existuje velké množství potravin, které zubní sklovinu narušují, naleptávají a tím i obarvují. Čemu se ve svém vlastním zájmu co nejvíce vyhýbat, pokud se snažíte o úspěšné bělení zubů doma?

  • Perlivé limonády v čele s Colou

Není čemu s divit, Coca cola je nezdravá i v mnoha jiných ohledech, než jenom co se týče péče o zuby, navíc její tmavá barva leptá sklovinu a zanechává nám na zubech ošklivé skvrny. To samé platí i o jiných sladkých perlivých nápojích, které si tak rádi dopřáváme.

  • Černý čaj

Pokud se podíváte do hrnku, kde byl nalitý černý čaj, tmavé mapy od usazenin vám nemohou uniknout. Stejně to vypadá i s našimi zuby, pokud je pravidelně a rádi proléváme černými čaji. Zažloutlé mapy pak nemohou nikoho překvapit.

  • Červené víno

Ani rudá barva nepatří mezi ty správné, kterou bychom měli zubům dopřávat. Víno je navíc kyselé, což samo o sobě není pro sklovinu vůbec dobrá zpráva. Pokud si zuby vybělíte, doporučuje se dodržovat tzv. bílá dieta – do níž patří i preference bílého vína, za které červené vyměníte.

  • Káva

Kofein, cukr, zabarvující tekutina, to všechno dělá kávu problematickou. Navíc jistě znáte nepříjemný pocit na zubech, pokud si hrnek kafe uvaříte ráno hned po probuzení a vypijete ho, aniž byste jedli cokoliv jiného. Plak, který zanechává na zubech, rozhodně není zdravý.

Káva nás sice drží na nohou, bělosti zubů ale neprospívá.
  • Čokoláda

Máme ji tak rádi a přesto se objevuje na všech seznamech potravin, které nám škodí. Čokoláda, která obaluje zuby důkladnou vrstvou cukru, čímž ráda napomáhá kazům, aby měli snazší cestu, tak navíc díky tmavé barvě přispívá k barevným deformacím a šíření plaku. Proto s její konzumací buďte velmi opatrní.

  • Borůvky a ostružiny

Tyto dva druhy ovoce jsou tmavé a tedy pro zuby nevhodné, ale i kyselé, což nám tvoří nepříznivou kombinaci ohledně vlivu na sklovinu. Borůvky si dopřávejte jen občasně a po jejich požití si vypláchněte ústa, abyste zubům alespoň trochu ulevili.

  • Kyselé džusy

Stejně jako u borůvek a ostružin, ovoce nemusí být vždycky prospěšné – to se týká i džusů, které jsou z něj vyrobené. Kvůli vysoké míře kyselosti džusy mohou naleptávat sklovinu a barvit zuby jinak, než bychom si představovat. Proto dávejte pozor, aby džusy netvořily váš jediný příjem tekutin a pokud po nich opravdu moc toužíte, snažte se je ředit vodou.

  • Sójová omáčka

Nasládlá až kyselá chuť sójové omáčky je skvěle výrazná v kombinaci s rýží a jinými pochutinami, ovšem dejte si pozor na množství. Asijská kuchyně dokáže být bohatá i bez tohoto dochucovadla!

  • Kečup

Jak už bylo zmíněno, červená barva jídla nebo nápoje značí vždycky problém. Jinak tomu není ani u kečupu, který je červený a kyselý, přesto ale všemi k hranolkům velmi oblíbený. Snažte se omezit jeho konzumaci na co nejnižší dávky.

  • Antibiotika

Užívání antibiotik stále vyvolává diskuzi mezi pacienty, někteří je zatracují již od začátku, jiní nejsou tak napevno rozhodnutí. Faktem je, že většina lidí, kteří užívali větší množství těchto léků zejména v době, kdy byli mladí, mají tendenci k tmavším a nažloutlým zubům.

  • Kouření

Poslední a nejzásadnější položkou v seznamu, co může ovlivňovat barevnost vašich zubů, je samozřejmě kouření, které zuby barví extrémně rychle do odporné škály žluto-hnědé. Bělení zubů pravidelných kuřáků je velmi problematické a nemusí se povést přesně tak, jak byste si představovali, proto cigarety omezujte co nejvíce, než se do bělení zubů doma pustíte, pokud svůj chrup chcete začít opravdu řešit. Vaše příprava na bělení zubů tak může spočívat v zakoupení nikotinových náplastí, či jiných pomůcek, které vám pomohou přestat kouřit.

Zvyky, které vás zachrání

Že není nutné pouštět se hned do bělení zubů doma, ale stačí pěstovat si několik jednoduchých návyků, které vám mohou výrazně pomoci s bělostí zubů, ať už přirozenou, nebo jen udržet tu novou po bělení? Ano, může to být i tak jednoduché. Základem je především:

  • Mezizubní kartáček

Pokud mezizubní prostory alespoň jednou denně projedete mezizubním kartáčkem, zabráníte tak usazování plaku, který může barevné deformace na vaší sklovině.

  • Zubní nit

Varianta pro ty, kteří mají příliš citlivé dásně, nebo se do mezizubních prostorů speciálním kartáčkem nemohou dostat, je dentální nit, kterou ohrožené zóny projedete a vyčistíte. Spousta lidí je navyknutých nosit s sebou nit v kapse a po obědě si na toaletě očistit ty nejproblematičtější partie, aby s pocitem zanešených mezizubních prostor nemuseli chodit celý den.

  • Čistá voda

Nejsnazší podpora bělení zubů doma je pití vody. Dodržovat pitný režim je správné, navíc při častém pití zuby „oplachujete“. Pokud to ale děláte kávou, Coca colou nebo černými čaji, zuby z toho příliš nadšené nebudou. Snažte se tedy pít co nejvíc čisté vody, nebo alespoň neslazených nápojů, zmírníte tím zubní plak.

  • Vyplachování

Nedaří-li se vám pití vody úplně dodržovat, zkuste mírnější variantu a alespoň si, když dojíte jídlo, vypláchněte si ústa vodou. Zubům se uleví a i vy budete mít příjemnější pocit v ústech.

  • Správná doba čištění

Čistěte si zuby ve správnou dobu – pokud jste právě zhltli kyselé jídlo, chvíli s čištěním počkejte. Stejné pravidlo platí i o barevných potravinách, kávě a podobně. Pokud byste příliš spěchali, riskujete, že u vašich zubů dojde k narušení skloviny.

  • Žvýkat

Žvýkání žvýkaček bez cukru je skvělá pomůcka při udržování zdravého bílého chrupu. Žvýkačky podporují větší produkci slin, čímž dochází k čištění povrchu zubů a vy se můžete kochat pocitem hladkosti chrupu.

  • Správný kartáček

Zuby si čistěte měkkým kartáčkem. Zapomeňte na tvrdé „rýžáky“, které vám nejenom poškozují dásně, ale i špatně drhnou zuby. Kartáček pravidelně vyměňujte – každý měsíc nebo dva byste si měli pořídit nový, ne až ve chvíli, kdy se štětiny div nerozpadají.

  • Pozor na teploty

Pití příliš horkých nápojů, nebo naopak jednoho ledového drinku za druhým ještě nikomu zdravé zuby nevyčarovalo. Kromě toho, že budou trpět přecitlivělostí, budou reagovat i špatným zabarvením. Počkejte proto, až čaj vystydne a Colu si dejte bez ledu.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno