Bez chemie! K mytí oken a zrcadel stačí ocet nebo kopřivy

Mytí oken a zrcadel je tak trochu věda, nikdy nevíte, co je stoprocentně účinné. Chemické čističe nebo babské rady? V rámci ekologie je vždycky lepší sáhnout po babských radách. Ty obvykle kombinují běžně dostupné prostředky. S chemickými produkty okna nevyleštíte tak dokonale, tedy alespoň podle zkušeností mnoha žen. Vyzkoušejte tento geniální a jednoduchý návod na mytí oken.

Věnujte pozornost parapetům

Pro pohodlnější a lepší mytí oken odstraňte z parapetů všechny věci. Pokud máte v blízkosti oken nějaký nábytek, je dobré jej odsunout, protože jej můžete poškodit. Jakmile máte hotovo, začněte s mokrým hadříkem odstraňovat všechnu špínu. Do horké vody přidejte ocet, který umí dobře odstranit tuk či také cigaretový kouř. Doporučuje se použít vinný ocet, ovšem nic nezkazíte tím, když sáhnete po klasickém kuchyňském oleji.

Kopřivy s octem

Odstranit z oken špínu, prach a další nečistoty je oříšek. Někdo radí, že pomůže obyčejná voda se saponátem, jiní zase radí kvalitní komerční čistič. Vyzkoušet můžete babské rady, které v mnoha případech pomáhají. Sáhnout můžete například po kopřivách, které se využívaly pro všeobecný úklid. Zkombinujte kopřivy s vodou a octem. Vznikne silný nálev, který si hravě poradí se špinavými okny.

Co budete potřebovat:

  • 1 litr čisté vody
  • 10 polévkových lžic octa
  • Svazek kopřiv

Jak postupovat:

V lavoru smíchejte čistou vodu a ocet. Následně do něj vložte svazek kopřiv a začněte silně třít. Doporučujeme použít rukavice, aby vás kopřivy nepopálily. Třete minimálně tři až pět minut a snažte se z nich opravdu „vyždímat“ co možná nejvíce. Vznikne vám nálev, který můžete použít na silně znečištěná okna.

Leštění oken

Když začnete přemýšlet nad tím, čím vyleštit okna, opět je spousta komerčních prostředků, které vám mohou pomoci. Různé speciální hadříky například mikrovlákno, leštěnky a různé další speciální hadříky, které leští okno snad samy.

Sáhnout však můžete po mnohem dostupnějších prostředcích. Také si pamatujete, jak naše babičky leštily okna novinami? Na doleštění oken jsou noviny ideální. Zamezí šmouhám, které jsou noční můrou mnoha žen při mytí oken. Na doleštění můžete použít také silonky, které mají podobné účinky jako noviny. Vaše okna se tak budou krásně lesknout!

Komentář

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno