V České republice se stále nadužívají širokospektrá antibiotika, i když 9 z 10 Čechů ví, jak se antibiotika užívají. Když se užívají příliš často a to na nemoci, které se dají vyléčit bez nich, pak se mohou bakterie stávat odolnější vůči jiným lékům a potenciálně může dojít až ke smrtelnému problému. Zjistěte, kdy antibiotika skutečně potřebuje a kdy se bez nich ještě obejdete.
Co by mohlo být špatně?
Navzdory vědomí, že antibiotika nezabíjejí viry a možného nadměrného užívání někteří lékaři mohou mít stále tendenci předepisovat antibiotika, i když to není nutné. To může vést k růstu bakterií, které nelze ovládat a to ani s pomocí léků. Může to mít velmi vážné důsledky v oblasti lidského zdraví.
MRSA a další rezistentní bakterie infikují v USA přibližně dva miliony lidí ročně a z toho zabíjí nejméně 23 000 lidí. Několik lékařských organizací, včetně American Academy of Family Physicians a American Academy of Pediatrics, se nedávno pokusilo mírně napravit zneužití antibiotik tím, že vysvětlilo, kdy antibiotika potřebná jsou a kdy naopak ne.
Infekce uší
KDY NE: Mnoho infekcí uší se zlepšilo bez léků, zejména u dětí starších. Počkejte dva až tři dny a uvidíte, zda příznaky ustoupí. Také domácí léky mohou potlačit ušní infekce a to bez nutnosti antibiotik.
KDY ANO: Antibiotika jsou nutností pro děti do šesti měsíců, pro děti od šesti měsíců do dvou let se středně těžkou až těžkou bolesti v uchu a děti starší dvou let, které mají vážné příznaky.
Ekzém
KDY NE: Antibiotika vás nezbaví většiny příčin svědivé a červené pokožky. Místo toho pokožku hydratujte nebo požádejte lékaře, aby vám doporučil nějaký léčivý krém nebo masti.
KDY ANO: Objeví-li se známky bakteriální infekce jako hrbolky nebo vředy plné hnisu, velmi červená nebo teplá kůže doprovázeno horečkou.
Oční infekce
KDY NE: Lékaři často předepisují profylaktické antibiotické oční kapky, ale zřídkakdy pomohou a navíc mohou také dráždit oči.
KDY ANO: Pokud se u vás objeví bakteriální oční infekce, která se vyznačuje zarudnutím, otokem, slzením, hnisem nebo zhoršeným znakem.
Respirační infekce
KDY NE: Chřipka, nachlazení a nemoci spojení s bronchitidou nebo nemoci způsobené viry. Neznamená to, že antibiotika nepomohou, ale přírodní léky na nachlazení a chřipku mohou pomoci zmírnit příznaky.
KDY ANO: Trvá-li kašel nebo nachlazení déle než 14 dní.
Sinusitida
KDY NE: Sinusitida je zánět vedlejších dutin, často je možno jej vyléčit za týden i bez léků, nejsou potřeba antibiotika.
KDY ANO: Jsou-li příznaky velmi těžké a nelepší se ani po deseti dnech nebo se naopak zhorší.
Zánět močových cest
KDY NE: U starších pacientů lékaři často předepisují antibiotika, i když rutinní test oznámí bakterie v moči. Pokud však pacienti netrpí symptomy zánětu močových cest, může to být jiné onemocnění.
KDY ANO: Když se objevují příznaky jako pálení během močení, časté močení a podobně.