Ač si říkáte, že před nedávnem začal podzim, ani se člověk nenaděje a je tady začátek prosince a s ním neúprosně se blížící Vánoce. Každá rodina má spoustu tradic, někdo připravuje výhradně rybí polévku, druzí zase pouze hrachovou polévku. Někdo pouští lodičky, další rozkrajuje jablíčka nebo louská ořechy, aby viděl, jaký bude jeho další rok. Před Vánocemi spousta hospodyněk uklízí, peče cukroví, připravuje dárky a celý dům na Vánoce. Adventní doba je však o něčem docela jiném. Jde o začátek liturgického roku, očekávají se oslavy narození Ježíše Krista. Co se během adventu dělá?
S čím se spojuje advent?
Pro většinu lidí je advent dobou, kdy se zapalují adventní svíce na adventním věnci a celkově se odpočítávají čtyři neděle do Vánoc. V této době se drží nějaké zvyky, nejčastěji je to právě zapalování adventního věnce. To však nelze jen tak z plezíru. Jednotlivé svíčky mají svá jména, přesněji jednotlivé neděle. Zapalují se v určitém směru, nesmí to být naopak. Zvyk postupného zapalování se dostal do České republiky v druhé polovině dvacátého století z Německa.
Věnec je symbolikou Kristova kříže nebo také Boží věčnosti a má jasná pravidla, jak by měl vypadat. Větvičky by měly být z jehličnanů nebo cesmíny, což představuje život. Používají se také holé slaměné věnce, které odhánějí zlé duchy a dostávají do domu požehnání. Ač je dnes poměrně moderní vybírat různé barvy pro svíce, tradiční barvou je fialová, která vyjadřuje pokání a také důstojnost. Jednotlivé svíčky se zapalují proti směru hodinových ručiček.
Jaký význam mají jednotlivé svíce?
První svíčka Naděje – zapaluje se během první adventní neděle, které se říká železná neděle.
Druhá svíčka Mír – ta se zapaluje při druhé adventní neděli a říká se jí bronzová neděle.
Třetí svíčka Přátelství – zapaluje se během třetí adventní neděle, ta se jmenuje stříbrná neděle.
Čtvrtá svíčka Láska – zapaluje se čtvrtou neděli, které se říká zlatá neděle.