9 způsobů, jak využít olivový olej v domácnosti

Olivový olej je oblíben jak pro své příznivé účinky na zdraví, tak i pro jeho specifickou nahořklou chuť. Po mnoho let je využíván v kuchyni, ve farmaceutice i v kosmetice. Věděli jste však, že olivový olej je i skvělým pomocníkem v domácnosti?

Olivový olej jako leštěnka

Potřebujete vyleštit nábytek, ale zrovna vám došla leštěnka? Nezoufejte a sáhněte po olivovém oleji. Ten nábytku neublíží a krásně ho oživí. Pokud vám však vadí vůně olivového oleje, jednoduše do něj nakapejte pár kapek éterického vonného oleje (například citronový). Pak už jen stačí použít měkký hadřík a nechat si na práci záležet.

Skvělá pomůcka při čištění vařeček

Olivový olej je i skvělou vychytávkou v kuchyni. Aby se vám těsto nelepilo na vařečky, vetřete do nich před použitím olivový olej. Vařečky se nezalepí a těsto půjde lehce dolů – to platí i pro jiné přísady jako je med nebo různé lepivé sirupy a marmelády.

Zaseklý zip

Zasekl se vám zip u bundy a nemůžete s ním hnout? Pár kapek olivového oleje nakapejte na vatový tampónek a jemně s ním zip přetřete. Pomocí vatové tyčinky pak olej vetřete i co nejblíže k jezdci. Pak už jen stačí opatrně se zipem popojet.

Zářící domácnost

Hledáte prostředek, který vás zbaví šmouh, koroze a škrábanců na nerezových předmětech? Opět hlavní roli hraje olivový olej. Naneste jej na měkký hadřík a jemně s ním vyčistěte vše, co je z nerezu a mosazi.

Stop skřípání

Je tak nepříjemné neustále poslouchat nepříjemně vrzající dvířka od skřínky. Návod na odstranění tohoto zvuku je jednoduchý. Nakapejte olivový olej do pantu, promažte a hned se zbavíte jednoho neduhu.

Lesklá obuv

Aby vám obuv vydržela co nejdéle, je potřeba se o ni řádně starat. Nastříkejte pár kapek na kožené boty a uvidíte, jak se budou lesknout.

Olivový olej v zahradě

Olivový olej plní svou funkci i na zahradě. Každé nářadí potřebuje jednou za čas opravit a oprášit, to platí i pro to zahradní. Nejdříve z něj setřete staré nečistoty, poté jej potřete olivovým olejem. Ten nejenom, že zabrání korozi, která je u zahradního nářadí obvyklá, ale taktéž zamezí většímu ukládání nečistot.

Olivový olej a kůže

Máte doma koženou sedačku? Jednou za čas ji pořádně potřete olivovým olejem a nechte působit alespoň 30 minut. Posléze zbytek oleje setřete jemným hadříkem. Kůže do sebe natáhne potřebný olej a bude zase vypadat jako nová.

Olivový olej jako odstraňovač barev

Tento zázračný pomocník se stane vašim nejlepším kamarádem i v případě, že si vaše děti rády malují barvičkami. Některé barvy nejdou tak lehce z rukou odstranit, proto je potřete olivovým olejem a jemně jej do kůže vmasírujte – jak kdybyste na rukou měli krém. Poté už jen stačí ruce umýt mýdlem a vodou – barva se lehce opláchne.

Využíváte olivový olej v domácnosti? Máte svůj tajný tip na jeho použití nebo dáváte přednost chemickým přípravkům z drogerie?

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno