10 povolání, která tu jsou již 2000 let

povolání pekař

Už jste někdy přespávali v hospodě či restauraci a měli ten neutuchající pocit, že jste byli ošizeni? Věřte, že tohle opravdu není nic nového. Staří Babyloňané byli tímto šizením tak neslavně známí, že je v tomto ohledu zmiňuje dokonce i Chamurapiho zákoník z roku 1745 před naším letopočtem. Ten udává, že „Pokud bude šenkýřka ředit nápoje, bude za trest vhozena do vody, kde ji čeká smrt.“

Tohle zaměstnání, jako mnoho dalších existuje již po dlouhou řadu let – až vás to možná překvapí. Jsou to zaměstnání, která tvořila základní funkci – jako je například sběrač odpadků, duchovní či byrokraté – tahle zaměstnání prostě nikdy neomrzí. Ale které z nich na naší planetě existují nejdéle? Nechte se překvapit!

Pekař

Profesionální pekaři žili již v době 3000 před naším letopočtem, kdy došlo k rozkvětu egyptské říše. Dokazují to vyobrazená umělecká díla na starých hrobkách, dále i sochy či jiné artefakty, zobrazující osoby pečící chleba. Na chleby již v té době byly používány hrnčířské formy – ty byly umisťovány na žlaby, kde se pekly. Obvykle se jednalo o nekvašený chléb.

Řezník

Je těžko odhadnout, kdy si první profesionální řezník otevřel svůj obchod. Nicméně je známo, že řezníci provozovali svou živnost ve starověké říši již v době 100 let našeho letopočtu. Toto odvětví se pomalu rozvíjelo až do vrcholu, který nastal v 19. a 20. století, kdy řezníci prakticky ovládli celý trh.

Tesař

Další z povolání, které zažilo svůj rozkvět již ve starověkém Egyptě. Někteří tesaři byli stálými zaměstnanci faraóna, jiní pracovali v dílnách. Většina z nich se věnovala budování hrobek či vyřezávání dveří, okenních pražců, postelí a stolů. Dřevěný nábytek byl nalezen i v tehdejších hrobkách. Dokonce v bájných Pompejích našli archeologové při svých výkopech obchod s nábytkem.

Hostinský

Během doby Říše římské byla většina cestovatelů ubytovávána v soukromých domech. Hostince totiž nabízely přespávání ve společných místnostech s venkovním prostorem, kde mohli návštěvníci zanechat svá zvířata. Hostinští byli často ve spojení s lupiči či dodávali svým hostům na pokoj prostitutky. Buďme jen rádi, že úroveň hostinství neboli hotelnictví prošla obrovským vývojem.

Soudce

Ve starobylém Egyptě, cca 3000 let před naším letopočtem nebyli sice určeni oficiální soudci, nicméně veškeré sporné případy byly předkládány kněžím a písařům. Až v době okolo 1500 let před naším letopočtem existovali oficiální sudí – tohle povolání bylo předáváno z otce na syna. Již v té době se samozřejmě řešily stejné případy jako dnes – vraždy, loupeže a podobně.

Psycholog

Ve starověku byli psychologové často členy královského dvora či pravidelnými návštěvníky vládce před jejich velkými či malými rozhodnutími. Povolání psychologa v tomto období bylo ale velice riskantní. Pokud třeba doporučili svému vládci bitvu, jež byla následně prohrána, byli potrestán vězením, někdy dokonce i smrtí. Tehdejší náboženství toto povolání odsuzovalo.

Prostitutka

Říká se – povolání staré jako lidstvo samo. V dávných dobách byla dokonce ženská prostituce vykonávána v posvátném kontextu – jako součást náboženského obřadu či pro jiný posvátný účel. Ve starověkém Řecku byla naprosto běžná i mužská a chlapecká prostituce. Jedná se o povolání, které nás všechny přežije. V roce 2012 bylo na celém světě zhruba 42 milionů prostitutek, z nichž většina, bohužel, pracuje proti své vůli.

Voják

První bitevní přilbu vynalezli již staří Sumerové a v té době se začaly také tvořit první armády s vojáky z celého světa – a to již v období 4000 let před naším letopočtem. První zaznamenaná válka proběhla v roce 2525 před naším letopočtem.

Kameník

Kameníci pracovali již na pyramidě v Gíze, což je jeden ze sedmi divů světa. Byla postavena již v době 4500 let před naším letopočtem. Kameníci v té době samozřejmě ještě neměli takovécvymoženosti, na jaké jsou pracovníci v tomto oboru zvyklí dnes – na pyramidách museli všechno dělat ručně.

Krejčí

Krejčí byli od pradávna velmi žádaným povoláním – již ve starém Římě patřilo krejčovství k cechům, což znamená, že bylo velmi významným průmyslem. Oděvy, které se nosily byly samozřejmě velice jednoduché.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno